Można mówić o modzie na dokształcanie? Czy studia podyplomowe są dziś istotne?
Podyplomowe studia są bardzo popularną formą podnoszenia kwalifikacji – oczywiście dla osób z wyższym wykształceniem. Najczęściej dotyczą takich kierunków, które dają specjalizację lub wprost łączą się z uprawnieniami do wykonywania zawodu – a tych jest coraz więcej. Na przykład, żeby realizować usługi BHP, trzeba skończyć studia podyplomowe lub licencjat z tego zakresu, studia podyplomowe muszą skończyć również pracownicy socjalni, pośrednicy pracy i doradcy zawodowi. Poza tym bardzo dużą popularnością cieszą się podyplomowe studia ekonomiczne z zakresu zarządzania, ponieważ osoby, które są merytorycznie przygotowane do wykonywania swoich funkcji, ale chcą piąć się po szczeblach kariery zawodowej, muszą umieć zarządzać ludźmi.
To znaczy, że teraz dokształca się więcej ludzi niż kiedyś?
Zawsze skłonność do zmiany zawodu była duża. Teraz jeszcze nałożyły się na to zjawisko dynamiczne zmiany na polskim rynku pracy. Jedne zawody odchodzą w niepamięć, inne się pojawiają. Taki też jest skutek restrukturyzacji gospodarki i przystosowania się do nowoczesnej struktury gospodarki rynkowej. Skłonność do dokształcania jest coraz większa, szczególnie wśród ludzi młodych i w średnim wieku. Gorzej jest w grupie „50+”, a szkoda, bo utrzymanie miejsca pracy uzależnione jest właśnie od podnoszenia kwalifikacji
Czy pracodawcy chętnie inwestują w pracownika, który chce się dokształcać?
Przeprowadzone przez nas badania pokazują, że jest z tym coraz lepiej. Pracodawcy zaczynają rozumieć, że sprostanie konkurencji zależy od poziomu kompetencji i wiedzy pracowników. Z drugiej strony coraz częstsze kłopoty z pozyskiwaniem pracowników na rynku pracy skłaniają do tego, aby w firmie zatrudniać osoby, które – nawet jeśli nie są do końca przygotowane do pracy na danym stanowisku – są na tyle elastyczne, że łatwo uzupełnią kwalifikacje. Brak odpowiednich kandydatów składnia pracodawców do większych inwestycji w kształcenie pracowników i przygotowywanie ich do konkretnego stanowiska.