Sukces Instytutu Fizyki UMK jest konsekwencją prowadzenia od kilku lat badań na światowym poziomie w dziedzinie inżynierii kwantowej.

W dofinansowanym przez Unię Europejską projekcie „Efekty skorelowanego szumu w kwantowym przetwarzaniu informacji” wezmą udział najlepsze w Europie grupy badawcze z dziewięciu ośrodków naukowych, które zajmują się problematyką kwantowego przetwarzania informacji. Obok UMK są to uczelnie z Wielkiej Brytanii (w tym Uniwersytet w Cambridge), Niemiec, Włoch i Holandii.

– Projekt rusza 1 lipca, w czerwcu odbędzie się spotkanie z przedstawicielami konsorcjum i będziemy omawiać szczegóły badań – mówi dr hab. Konrad Banaszek, prof. UMK i koordynator projektu. Badania potrwają trzy lata, do czerwca 2011 roku. W tym czasie naukowcy będą zgłębiać możliwości wykorzystania praw fizyki kwantowej do przyspieszenia pracy komputerów, a także pracować nad zwiększeniem bezpieczeństwa łączności i odporności kwantowego przetwarzania informacji, aby wyeliminować błędy wynikające z szumów.

Badania będą prowadzone głównie w Zespole Fotoniki Kwantowej Instytutu Fizyki oraz w Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej (FAMO). – Studenci naszej uczelni mogą pracować przy tym projekcie, zamierzamy także zatrudnić doktorantów, którzy nam pomogą – opowiada dr hab. Banaszek. Więcej informacji o projekcie pod numerem telefonu 056 611 46 57.