Nauka ma wiele wspólnego z fantastyką

Uniwersytet Zielonogórski

Publikacja: 27.05.2008 13:16

Walka na miecze świetlne, teatr ognia, eksperymenty z gazami i cieczą – to atrakcje, które czekają na wszystkich gości naukowego weekendu. Dla maturzystów Uniwersytet Zielonogórski przygotował dodatkowo prezentację swojej oferty edukacyjnej.

Po raz piąty 8 i 9 czerwca odbędzie się popularnonaukowa impreza Festiwal Nauki organizowana przez Uniwersytet Zielonogórski.

Festiwal ma propagować naukę i sztukę, także wśród najmłodszych. Będzie można zobaczyć najnowsze osiągnięcia i ciekawostki naukowe, ich zastosowanie w życiu codziennym. Impreza skierowana jest zarówno do dzieci, studentów, a także najstarszych mieszkańców miasta. Niedzielny festiwal odbędzie się w centrum miasta. Pokazy doświadczalne będą prezentowane w pawilonach doświadczalnych wzdłuż głównej arterii spacerowej Zielonej Góry. – W ten sposób chcemy zintegrować społeczność akademicką z mieszkańcami Zielonej Góry – mówi Ewa Sapeńko, rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego, główna koordynatorka Festiwalu Nauki.

Każda edycja imprezy organizowana jest pod hasłem przewodnim. Poprzednio było to hasło „Nauka wczoraj i dziś”, w tym roku to „Nauka jutro”. – Ostatnio prezentowaliśmy osiągnięcia nauki na przestrzeni wieków, a w tym roku najnowsze osiągnięcia naukowe będą się przeplatały z fantastyką. Czwartej edycji towarzyszyło Bractwo Rycerskie z Zielonej Góry i ich przyjaciele z innych miast, tym razem możemy liczyć na to, że odwiedzając festiwal zostaniemy na przykład skontrolowani przez patrol Szturmowców Imperium z Gwiezdnych Wojen – dodaje Sapeńko.

Program tegorocznego festiwalu został tematycznie dostosowany do hasła przewodniego. Będą wykłady, panele dyskusyjne i prezentowanie projektów przygotowanych przez naukowców. Wśród tematów do dyskusji są np. fantasy – transcendentne przygody, kwantowa przyszłość informatyki czy sztuczne życie w skali nanometrów. – Chcemy pokazać, że nauka ma wiele wspólnego z fantastyką, zaprezentować takie dziedziny nauki, jak: automatyka, robotyka, astronomia, fizyka – zapowiada Sapeńko. Miłośnicy fantastyki przygotują pokazy. Będzie można obejrzeć walkę na miecze świetlne, teatr ognia, filmy science fiction.

Główną atrakcją pikniku naukowego będzie jednak lewitujący pociąg przygotowany przez pracowników Instytutu Fizyki UZ oraz elektryczny samochód zbudowany w Instytucie Inżynierii Elektrycznej przez studentów z Koła Naukowego PESUZ.

W poniedziałek impreza ma być skierowana głównie do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, którzy będą mieli okazję zapoznać się z ofertą dydaktyczną Uniwersytetu Zielonogórskiego. W poniedziałek odbędą się także warsztaty i prelekcje, interdyscyplinarne dyskusje panelowe z udziałem publiczności, doświadczenia i eksperymenty w laboratoriach naukowych, jak również warsztaty w pracowniach artystów. Poniedziałkowa impreza będzie odbywać się w obiektach i na terenie Uniwersytetu, by w ten sposób przybliżyć uczniom specyfikę warsztatu pracy naukowca i artysty oraz zaprezentować namiastkę życia studenta. Festiwal Nauki obchodzony jest co roku w rocznicę powstania uczelni. Impreza od lat odbywa się pod patronatem honorowym ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a także marszałka województwa lubuskiego i prezydenta Zielonej Góry. Szczegółowy program Festiwalu Nauki znajduje się na stronie www.fn.uz.zgora.pl.

Walka na miecze świetlne, teatr ognia, eksperymenty z gazami i cieczą – to atrakcje, które czekają na wszystkich gości naukowego weekendu. Dla maturzystów Uniwersytet Zielonogórski przygotował dodatkowo prezentację swojej oferty edukacyjnej.

Po raz piąty 8 i 9 czerwca odbędzie się popularnonaukowa impreza Festiwal Nauki organizowana przez Uniwersytet Zielonogórski.

Pozostało 90% artykułu
Edukacja
MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Edukacja
Rusza nowy podcast "Rz" poświęcony edukacji
Edukacja
Marcin Smolik odwołany ze stanowiska szefa CKE
Edukacja
Ćwiek-Świdecka: czy wyniki Szkoły w Chmurze na pewno są takie złe?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Matriał Promocyjny
Ojcowie na urlopie to korzyści dla ich dzieci, rodzin, ale i firm
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska