Specjaliści od Wschodu i mediów

Publikacja: 29.07.2008 09:00

Bałkanistyka, praca socjalna, mikrobiologia, studia śródziemnomorskie albo kreatywne pisanie – to nowe kierunki i specjalności w publicznych szkołach wyższych od Wrocławia po Szczecin. – Chcemy sprostać dynamicznie rozwijającemu się rynkowi pracy – tłumaczą przedstawiciele szkół wyższych.

Jedna z najstarszych szkół wyższych w zachodniej Polsce – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – za trzy lata będzie świętowała 400-lecie. Uczelnia czerpie ze swojej tradycji, ale też śmiało patrzy w przyszłość. Na nowy rok akademicki 2008/2009 przygotowała dwa nowe kierunki. Jednym z nich jest dziennikarstwo i komunikacja społeczna, który utworzono na Wydziale Nauk Społecznych. Będą to zarówno studia stacjonarne, jak i zaoczne, trzyletnie pierwszego stopnia. Drugim nowym kierunkiem jest wschodoznawstwo na Wydziale Historycznym pomyślane jako trzyletnie studia stacjonarne.

Uczelnia znacznie rozszerzyła także proponowane studentom specjalności. I tak na kierunku astronomia utworzono m.in. astronomię z informatyką oraz astronomię i zastosowanie sztucznych satelitów (studia stacjonarne trzyletnie pierwszego stopnia).

Z kolei na kierunku fizyka studenci mogą wybrać specjalność fizyka ogólna (studia stacjonarne trzyletnie pierwszego stopnia), a na kierunku komunikacja europejska mają do wyboru bałkanistykę oraz medioznawstwo.Na kierunku pedagogika można wybrać: pracę socjalną, resocjalizację (studia stacjonarne i niestacjonarne trzyletnie pierwszego stopnia) albo wychowanie przedszkolne i nauczanie początkowe.

W tym roku uczelnia chce przyjąć łącznie 18 tys. 56 osób. Dla porównania: rok wcześniej było ich 17 tys. 781. Nieco więcej miejsc przewidziano na studiach niestacjonarnych. Jest ich 9 tys. 67, a w trybie dziennym będzie się uczyć 8 tys. 989 osób.

W ubiegłym roku największą popularnością wśród kandydatów na studentów cieszyła się pedagogika specjalna – doradztwo zawodowe i personalne. O jedno miejsce walczyło 15,47 osoby. W czołówce były też: gospodarka przestrzenna, stosunki międzynarodowe, japonistyka, psychologia czy politologia.

Uniwersytet Szczeciński również przygotował nowości dla kandydatów – od października zacznie tu działać Wydział Nauk o Ziemi. Uczelnia otwiera też cztery nowe kierunki: psychologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, archeologia oraz studia śródziemnomorskie. – Wychodzimy naprzeciw dynamicznie rozwijającemu się rynkowi pracy. Nasza nowa oferta edukacyjna przygotowana na rok akademicki 2008/2009 to kierunki prestiżowe – tłumaczy Magdalena Gardas, rzecznik US. – Dziennikarstwo umożliwia wykonywanie różnych zawodów związanych z szeroko pojętą komunikacją społeczną. Po ukończeniu tego typu studiów można pracować m.in. w reklamie czy promocji.

Z kolei studia śródziemnomorskie pozwolą na pracę m.in. w wydawnictwach, redakcjach, turystyce i sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury regionu śródziemnomorskiego.

– Powstanie archeologii wiąże się zaś ze zwiększeniem liczby inwestycji budowlanych, które poprzedzają prace archeologiczne – wyjaśnia rzecznik Uniwersytetu Szczecińskiego.

Według władz uczelni powstania w Szczecinie kierunku psychologia nie trzeba nawet uzasadniać – to dziedzina wiedzy, która przydaje się praktycznie w każdym zawodzie.

Na wszystkich nowych kierunkach studia prowadzone są zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Te drugie są płatne. Poza psychologią, gdzie nauka będzie trwać pięć lat i zakończy się egzaminem magisterskim, studia na pozostałych nowych kierunkach będą trwały trzy lata i zakończą się obroną pracy licencjackiej.

Utworzenie nowych kierunków na uniwersytecie okazało się strzałem w dziesiątkę. Psychologia należała do najbardziej popularnych kierunków – obok dziennikarstwa, pedagogiki czy stosunków międzynarodowych – wśród tegorocznych maturzystów.

Na Uniwersytecie Szczecińskim na studentów czeka około 16 tys. miejsc. Z nowych kierunków najwięcej, po 60, jest ich na psychologii oraz dziennikarstwie i komunikacji społecznej. Na archeologii było 50 indeksów, a na studiach śródziemnomorskich – 30.

Spory wybór nowości czeka na studentów na Uniwersytecie Wrocławskim.Od października na trzyletnich dziennych studiach licencjackich na kierunku biologia będzie dostępna specjalność mikrobiologia. Do wzięcia było 40 indeksów. Studia te uczelnia będzie prowadzić w porozumieniu z Akademią Medyczną i Uniwersytetem Przyrodniczym. – To zapewni absolwentom bardzo wszechstronny profil: zdobędą wiedzę i umiejętności zarówno z mikrobiologii lekarskiej, jak i środowiskowej czy przemysłowej (wykorzystanie mikroorganizmów w procesach technologicznych). Zainteresowanie mikrobiologią było duże. O jedno miejsce walczyło mniej więcej siedem osób – opowiada Małgorzata Porada-Labuda, rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego. Dodaje, że za rok uczelnia chce przekształcić specjalność w samodzielny kierunek.

Szkoła przygotowała także inne nowe specjalności. Na kierunku fizyka techniczna studenci mogą wybierać fizykę medyczną, stosowaną fizykę ciała stałego, dozymetrię i ochronę radiologiczną.

– Po raz pierwszy zaproponowaliśmy na naszym uniwersytecie trzyipółletnie studia inżynierskie. To oferta dla osób mniej zainteresowanych teorią, a chcących zdobyć praktyczny zawód – mówi rzecznik.

Zauważa, że chociaż na każdej specjalności jest po 20 miejsc, to jednak chętnych brakuje.

– Na Wydziale Fizyki i Astronomii mamy od kilku lat niedobór kandydatów, mimo że proponujemy nowoczesne, odpowiadające na potrzeby rynku specjalności – ubolewa Małgorzata Porada-Labuda.

Na fizyce są też nowe studia o specjalności modelowanie układów biologicznych. – Są to studia interdyscyplinarne, prowadzone wspólnie przez fizyków i specjalistów z biotechnologii. Oprócz zajęć z fizyki, matematyki, chemii i programowania przewidziano m.in. wykłady i ćwiczenia laboratoryjne z biochemii, mikrobiologii i genetyki. Absolwenci będą przygotowani do analizowania złożonych układów biologicznych przy użyciu metod fizyki teoretycznej i symulacji komputerowej – mówi przedstawicielka uczelni.

Na dziennikarstwie na Uniwersytecie Wrocławskim można z kolei studiować creative writing, czyli kreatywne pisanie. Oprócz zajęć teoretycznych są także warsztaty z pisania (formy niefabularne, fabularne, dialogi itp.).Inną nowością uczelni jest geografia po angielsku. – Już w ubiegłym roku na każdym wydziale przynajmniej jedne studia były prowadzone po angielsku – tłumaczy rzeczniczka uczelni.

Nowości czekają też na osoby, które chcą się dalej kształcić po zdobyciu tytułu licencjata. Naukę można kontynuować m.in. na muzykologii, która wcześniej była tylko studiami trzyletnimi, czy na filologii polskiej, gdzie można specjalizować się w języku i kulturze Śląska.

Na studiach zaocznych i wieczorowych nowością są m.in. filologie germańska, hiszpańska, klasyczna i kultura śródziemnomorska, a także creative writing.

Uniwersytet Zielonogórski jest jedną z najmłodszych tego typu uczelni. Powstał 1 września 2001 roku.

– Każdego roku poszerzamy ofertę edukacyjną. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat uruchomiliśmy dziesięć nowych kierunków (architektura wnętrz, bezpieczeństwo narodowe, ekonomia, automatyka i robotyka, architektura i urbanistyka, inżynieria biomedyczna, biologia, pielęgniarstwo, technologia drewna, wychowanie fizyczne), z czego cztery to kierunki inżynierskie (automatyka i robotyka, architektura i urbanistyka, inżynieria biomedyczna, technologia drewna) – wylicza Ewa Sapeńko, rzecznik uczelni.

W roku akademickim 2008/2009 w ofercie zielonogórskiego uniwersytetu po raz pierwszy pojawiły się dwa kierunki: architektura i urbanistyka oraz technologia drewna.

Dodaje, że w tym roku to właśnie rynek pracy spowodował utworzenie nowych kierunków. – Jeżeli chodzi o architekturę i urbanistykę, to województwo lubuskie jest pustynią. Utworzenie tego kierunku było ułatwione, ponieważ na naszej uczelni już od 40 lat bardzo dobrze działa kierunek budownictwo – tłumaczy Ewa Sapeńko. – Technologia drewna natomiast to pomysł przedsiębiorców – przetwórstwo drewna w naszym regionie jest podstawową gałęzią przemysłu – którzy już od kilku lat zgłaszali problem braku specjalistów w tej branży.

Zarówno architektura i urbanistyka, jak i technologia drewna będą prowadzone w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Politechnika Szczecińska w nowym roku akademickim uruchomi jako nowość inżynierię środowiska, wzornictwo oraz mechatronikę. – Utworzyliśmy te kierunki, ponieważ uważaliśmy, że będą się cieszyć zainteresowaniem – tłumaczy Stanisław Heropolitański, rzecznik PS. Dodaje, że studia na inżynierii środowiska będą się odbywać w trybie stacjonarnym (pierwszego i drugiego stopnia), podobnie mechatronika. Z kolei wzornictwo to tylko studia licencjackie.

Politechnika Wrocławska uruchomiła w zeszłym roku akademickim dwa nowe kierunki (inżynierię biomedyczną i mechatronikę) oraz specjalność optometrię. – W związku z tym nie planowaliśmy w tym roku wprowadzenia kolejnych. W tej chwili mamy już 26 kierunków i jako jedyni w kraju studium kształcenia podstawowego, czyli jednostkę realizującą kształcenie na pierwszym roku bez wyboru wydziału i kierunku – tłumaczy Paweł Czuma, rzecznik uczelni.

Bałkanistyka, praca socjalna, mikrobiologia, studia śródziemnomorskie albo kreatywne pisanie – to nowe kierunki i specjalności w publicznych szkołach wyższych od Wrocławia po Szczecin. – Chcemy sprostać dynamicznie rozwijającemu się rynkowi pracy – tłumaczą przedstawiciele szkół wyższych.

Jedna z najstarszych szkół wyższych w zachodniej Polsce – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – za trzy lata będzie świętowała 400-lecie. Uczelnia czerpie ze swojej tradycji, ale też śmiało patrzy w przyszłość. Na nowy rok akademicki 2008/2009 przygotowała dwa nowe kierunki. Jednym z nich jest dziennikarstwo i komunikacja społeczna, który utworzono na Wydziale Nauk Społecznych. Będą to zarówno studia stacjonarne, jak i zaoczne, trzyletnie pierwszego stopnia. Drugim nowym kierunkiem jest wschodoznawstwo na Wydziale Historycznym pomyślane jako trzyletnie studia stacjonarne.

Pozostało 91% artykułu
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Edukacja
MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu
Edukacja
Rusza nowy podcast "Rz" poświęcony edukacji
Edukacja
Marcin Smolik odwołany ze stanowiska szefa CKE
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Edukacja
Ćwiek-Świdecka: czy wyniki Szkoły w Chmurze na pewno są takie złe?