Bałkanistyka, praca socjalna, mikrobiologia, studia śródziemnomorskie albo kreatywne pisanie – to nowe kierunki i specjalności w publicznych szkołach wyższych od Wrocławia po Szczecin. – Chcemy sprostać dynamicznie rozwijającemu się rynkowi pracy – tłumaczą przedstawiciele szkół wyższych.
Jedna z najstarszych szkół wyższych w zachodniej Polsce – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – za trzy lata będzie świętowała 400-lecie. Uczelnia czerpie ze swojej tradycji, ale też śmiało patrzy w przyszłość. Na nowy rok akademicki 2008/2009 przygotowała dwa nowe kierunki. Jednym z nich jest dziennikarstwo i komunikacja społeczna, który utworzono na Wydziale Nauk Społecznych. Będą to zarówno studia stacjonarne, jak i zaoczne, trzyletnie pierwszego stopnia. Drugim nowym kierunkiem jest wschodoznawstwo na Wydziale Historycznym pomyślane jako trzyletnie studia stacjonarne.
Uczelnia znacznie rozszerzyła także proponowane studentom specjalności. I tak na kierunku astronomia utworzono m.in. astronomię z informatyką oraz astronomię i zastosowanie sztucznych satelitów (studia stacjonarne trzyletnie pierwszego stopnia).
Z kolei na kierunku fizyka studenci mogą wybrać specjalność fizyka ogólna (studia stacjonarne trzyletnie pierwszego stopnia), a na kierunku komunikacja europejska mają do wyboru bałkanistykę oraz medioznawstwo.Na kierunku pedagogika można wybrać: pracę socjalną, resocjalizację (studia stacjonarne i niestacjonarne trzyletnie pierwszego stopnia) albo wychowanie przedszkolne i nauczanie początkowe.
W tym roku uczelnia chce przyjąć łącznie 18 tys. 56 osób. Dla porównania: rok wcześniej było ich 17 tys. 781. Nieco więcej miejsc przewidziano na studiach niestacjonarnych. Jest ich 9 tys. 67, a w trybie dziennym będzie się uczyć 8 tys. 989 osób.