Uniwersytet Medyczny w Białymstoku znajduje się na ósmym miejscu tegorocznego rankingu naszej gazety wśród szkół medycznych. Posiada on Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej oraz Wydział Nauk o Zdrowiu, kształcący na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, zdrowie publiczne, dietetyka i ratownictwo medyczne. Obecnie uczelnia ta kształci ponad 3900 studentów. W poprzednim roku najbardziej oblegane były: kierunek lekarsko-dentystyczny (27,75 kandydata na miejsce), lekarski (20,25), elektroradiologia (20) oraz farmacja (16,38). Najłatwiej można było się dostać na: pielęgniarstwo (1,08), fizykoterapię (1,77), zdrowie publiczne (2,82).
[srodtytul]Lekarze po uniwersytetach [/srodtytul]
Kierunki medyczne prowadzą nie tylko uczelnie wyspecjalizowane w takim nauczaniu, ale także kształcące niemal we wszystkich dziedzinach nauki.
I tak np. Uniwersytet Rzeszowski kształci studentów na kierunku pielęgniarstwo. Studia te są bardzo popularne. W poprzednim roku o miejsce na trzyletnich studiach stacjonarne I stopnia starało się 2,95 kandydata, na dwuletnie studia II stopnia (uzupełniające) stacjonarne – 1,84, a dwuletnie studia II stopnia niestacjonarne (wieczorowe, zaoczne) – 2,97 osoby. Zdecydowanie mniejszą popularnością ciszyły się za to tzw. studia pomostowe uzupełniające (dla absolwentek liceów medycznych, które muszą uzupełnić wykształcenie) kandydatów było mniej niż miejsc.
Ofertę skierowaną do zainteresowanych studiami medycznymi poszerza Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Od dwóch lat ma on Wydział Nauk Medycznych. Dotychczas prowadził dwa kierunki: lekarski oraz pielęgniarstwo. W przyszłym roku zostaną utworzone dwa kolejne: dietetyka i ratownictwo medyczne.