Kolejną odsłonę akcji „Dziewczyny na politechniki!” zaplanowano na najbliższy czwartek.
Po szkołach oprowadzą je pracownice uczelni, a studentki i absolwentki opowiedzą, jak się studiuje, gdzie można dostać pracę po skończeniu nauki, powiedzą o swojej ścieżce zawodowej – mówi Bianka Siwińska, kierowniczka projektu „Dziewczyny na politechniki!”. Podczas dnia otwartego zainteresowane kobiety obejrzą sale, laboratoria, wezmą udział w doświadczeniach naukowych. „Dziewczyny na politechniki!” to pierwszy w kraju projekt promujący kierunki ścisłe i techniczne wśród kobiet. W tegorocznej, trzeciej już edycji programu udział wezmą uczelnie: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, politechniki – Białostocka, Częstochowska, Gdańska, Koszalińska, Łódzka, Opolska, Poznańska, Świętokrzyska, Warszawska, Wrocławska, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie, a także wydziały: Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
– Kobiet jest mało na studiach technicznych, mimo że część z nich, mająca dobre wyniki z przedmiotów ścisłych, mogłaby rozwinąć skrzydła właśnie na politechnikach. Dziewczyny tymczasem chętniej wybierają studia humanistyczne, uznawane za bardziej „kobiece”, niekoniecznie zapewniające dobrą pozycję na rynku pracy. Wynika to z jednej strony z ogólnej tendencji młodych ludzi do odchodzenia od uznawanych za wymagające studiów technicznych (jest to zjawisko obserwowane na całym świecie), z braku rzetelnej informacji o potrzebach gospodarki i rynku pracy oraz z braku dobrego systemu poradnictwa zawodowego na poziomie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Nie pomaga tu też funkcjonujący w społeczeństwie przestarzały wizerunek nauk technicznych jako tych niezwykle trudnych, wymagających często tężyzny fizycznej i ponadprzeciętnej odporności psychicznej – wyjaśnia Siwińska. Promowanie studiów na uczelniach technicznych wśród kobiet przynosi efekty.
– W ostatniej rekrutacji widać wyraźny wzrost liczby studentek na uczelniach biorących udział w akcji, w niektórych przypadkach nawet o ponad 6 proc. – dodaje koordynatorka. Politechniki, które nie uczestniczyły w projekcie, odnotowały przyrost wynoszący jedynie 0,6 proc. Najwięcej kobiet studiuje na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej (52,6 proc.) i na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym (41,8 proc.), najmniej zaś na Wojskowej Akademii Technicznej (19,8 proc). Dzięki tego typu akcjom zwiększa się zainteresowanie studiami technicznymi także wśród panów.
Akcja „Dziewczyny na politechniki!” jest wspólnym projektem Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Zainteresowane uczennice na stronie www.dziewczynynapolitechniki.pl znajdą więcej informacji o dniu otwartym. Na stronie należy się zarejestrować, by odwiedzić wybraną uczelnię.