Z Mediolanu do Polski

Była agentką wywiadu antyhitlerowskiego, wybitnym lekarzem i działaczką społeczną. 35 lat temu prof. Halina Szwarc założyła pierwszy w Polsce Uniwersytet Trzeciego Wieku

Publikacja: 12.05.2010 10:44

Halina Szwarc

Halina Szwarc

Foto: Rzeczpospolita

– Nie ma już takich ludzi – mówi Marcin Wrona, reżyser spektaklu TV „Doktor Halina”. Sztuka opowiadała o legendarnej Halinie Szwarc, przez wiele lat kojarzoną przede wszystkim jako twórczyni Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce. Dopiero pod koniec lat 90., przed samą śmiercią dr Szwarc, Polacy dowiedzieli się, że była jedną z najlepszych polskich agentek w II wojnie światowej. – Całą młodość, cale życie poświęciła dla ojczyzny – mówi reżyser. – Ta młoda kobieta zatraciła siebie dla ideału.

Halina Kłąb urodziła się w Łodzi w 1923 r. W szkole mówiono na nią Paderewski, ale czas pokazał, że nie muzyka była jej pisana. – Sama wycięła z własnego życia piękno, radość, miłość – mówi Wrona.

Po napaści Niemiec i Rosji Sowieckiej na Polskę w 1939 r. wstąpiła do konspiracji w Łodzi. Miała wówczas 16 lat.

– To był dojrzały i świadomy wybór. Od tego momentu, jak sama przyznawała, przestała się śmiać i przestała płakać. Musiała być silna – mówi Wrona.

W konspiracji otrzymała polecenie opanowania języka niemieckiego i podpisania wraz z matką volkslisty.

[srodtytul]Agentka numer 1[/srodtytul]

Stała się jednym z ważniejszych agentów polskiego podziemia. Krok po kroku pięła się w zwiadowczej karierze. W 1942 r. z Wiednia, dokąd wysłano ją na studia medyczne, pisała raporty o nastrojach w mieście, kolportowała propagandową niemieckojęzyczną prasę z fałszywymi odezwami dowódców hitlerowskiej armii, wzywającymi do zaprzestania walki.

W maju 1943 r. , gdy alianci postanowili zbombardować Hamburg, pojechała tam wraz z elitą europejskich szpiegów, by rozpracować obronę przeciwlotniczą w mieście. – W swojej szpiegowskiej pracy dotarła niemal do samego jądra. W 1944 r. dostała posadę w Centralnym Archiwum Medycznym Rzeszy w Berlinie – przypomina Wrona. Stąd przekazywała bezcenne raporty o stanie wojsk niemieckich. Szybko aresztowano ją i skazano na śmierć, ale w styczniu 1945 r. udało się jej uciec.

Po wojnie w procesie sądowym musiała udowodnić, że wraz z rodziną podpisała volkslistę na rozkaz polskiego wywiadu.

Ukończyła Akademię Medyczną w Poznaniu, a w 1949 r. wyszła za mąż. Za działalność w AK została aresztowana i brutalnie przesłuchiwana. Była wówczas w dziewiątym miesiącu ciąży. Zwolniono ją, a dwa tygodnie później urodziła syna. A w 1958 r. – córkę.

W Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu zdobyła tytuł profesorski, w 1966 r. została profesorem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Zajęła się badaniem wpływu wysiłku fizycznego na starych ludzi. – Znalazła się w zupełnie innym świecie. I ten nowy świat też sama sobie stworzyła. Zamknęła jedną kartę historii i otworzyła nową – opowiada Joanna Kulig, która wcieliła się w dr Halinę w sztuce Marcina Wrony.

[srodtytul]Akcja – uniwersytet[/srodtytul]

W Henrykowie pod Warszawą w 1973 r. zorganizowała oddział rehabilitacji gerontologicznej. Dzięki niej powstał Zakład Gerontologii z Oddziałem Rehabilitacji Gerontologicznej przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

W kwietniu 1975 r. pojechała do Mediolanu na zjazd poświęcony opiece społecznej. – A może założy pani Uniwersytet Trzeciego Wieku? – zagadnął ją na korytarzu Francuz, prof. Pierre Vellas, założyciel pierwszego na świecie UTW. I tak 12 listopada 1975 r. w Warszawie rozpoczął działalność pierwszy polski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Powołano Międzynarodowe Stowarzyszenie UTW – AIUTA, a Halina Szwarc została członkiem jego zarządu. W 1981 r. przy Polskim Towarzystwie Gerontologicznym stworzono odrębną sekcję UTW, na której czele także stanęła prof. Szwarc. Pełniła też funkcję prezesa PTG. Zajmowała się Uniwersytetem Trzeciego Wieku przez 27 lat.

W 1999 r. wydała „Wspomnienia z pracy w wywiadzie antyhitlerowskim ZWZ-AK”, do czasu tej publikacji ani najbliżsi, ani współpracownicy nie znali jej okupacyjnej przeszłości. – Musiała być strasznie samotna – mówi Joanna Kulig. – Miała jakby dwa życia: tajemne, znane nielicznym, poświęcone wielkiej sprawie i to, z którego była znana – lekarza, działaczki. Ale była silna.

Zmarła 28 maja 2008 r. w Warszawie. Prof. Halina Szwarc 26 sierpnia 2003 r. została patronką Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Warszawie.

[i]Współpraca Krystyna Bielowska[/i]

Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?
Edukacja
MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Edukacja
Rusza nowy podcast "Rz" poświęcony edukacji
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego