[srodtytul]Możemy znaleźć oparcie w seniorach[/srodtytul]
[b]Mieczysław Augustyn, senator RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Starszych[/b]
Trwa właśnie Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem. Jeśli w tym kontekście spojrzymy na sytuację osób starszych, zobaczymy wiele zagrożeń. Najważniejszym z nich jest niedostatek wiedzy w społeczeństwie opartym na wiedzy, którego budowę deklarują Polska i cała Unia Europejska. Dlatego tak cieszy rozkwit Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
W krótkim czasie dorobiliśmy się ich w Polsce ponad 200. Słuchacze UTW to ludzie, którzy mają inne aspiracje niż poprzednie pokolenie, mają własne, choćby nawet skromne, dochody, domy i mieszkania, a wraz z nimi – niezależność. Powinniśmy więc szukać rozwiązań, by praca tych uniwersytetów była na dobrym poziomie, została zestandaryzowana. Dzisiaj UTW są bardzo różne – niektóre są dobrze zakorzenione w uczelniach, inne powstają w małych miasteczkach jako stowarzyszenia i przypominają powiatowe kluby edukacyjne. Chodzi więc o to, by wzmocnić ten ruch, zapewnić mu opiekę merytoryczną.
Kilka dni temu pisałem opinię dla intergrupy ds. starzenia się społeczeństw działającej w Parlamencie Europejskim na temat przygotowywanej właśnie agendy cyfrowej. Napisałem tam m.in., że w UE dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej potrzebne są specjalne fundusze i programy na wspieranie także Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Potrzeba też zachęt dla samorządów, by intensywniej włączały się w budowę ich sieci. Są powiaty, gdzie jest wręcz za dużo takich placówek, a także białe plamy na mapie UTW w Polsce. Moim zdaniem jednym z rozwiązań jest Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, który mógłby silnie wesprzeć budowę równomiernej sieci UTW i rozwój inicjatyw proseniorskich.