Naukowcy z PAN chcą weta

Pracownicy Polskiej Akademii Nauk twierdzą, że wejście w życie ustaw reformujących naukę grozi obniżkami ich płac

Publikacja: 13.05.2010 02:37

Naukowcy z 35 instytutów PAN skierowali wczoraj do pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego list z prośbą o spotkanie w sprawie ustaw reformujących naukę.

Pakiet ustaw – m.in. o zasadach finansowania nauki, o powołaniu narodowego centrum badań i rozwoju oraz narodowego centrum nauki, o instytutach badawczych i PAN – ma wejść w życie 1 października. Ustawy 30 kwietnia przyjął Sejm. Czekają na podpis głowy państwa.

Uczeni oczekują, że Komorowski zawetuje ustawę o PAN. Szczególnie niepokoją ich zapisy artykułu 104. Mówi on, że zasady wynagrodzenia ustala się w zakładowych układach zbiorowych pracy albo w regulaminach wynagrodzeń.

– Zlikwidowane zostaną widełki płac, a to może oznaczać obniżki pensji do płacy minimalnej – wyjaśnia prof. Mieczysława Boguś, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” przy Instytucie Parazytologii PAN. Podobny list skierowali do marszałka przedstawiciele Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.

Prezes PAN prof. Michał Kleiber na spotkaniu z uczonymi podkreślał wczoraj, że wiele zgłaszanych przez nich problemów nie istniałoby, gdyby nauka była lepiej finansowana, a w ustawach znalazło się zobowiązanie do zwiększania środków.

Co na to Ministerstwo Nauki? – Konsultacje z partnerami społecznymi, z naukowcami, z PAN trwały dwa lata – mówi wiceminister prof. Jerzy Szwed. Uspokaja, że w przepisach nie ma wzmianki o zmniejszaniu wynagrodzenia pracowników PAN. Ustawa pozostawia tę kwestię negocjacjom między dyrektorem a pracownikami. – Jeśli instytut będzie dobrze zarządzany, to pozyskiwane będą dodatkowe środki i płace także będą rosnąć. Chcemy premiować najlepszych – przekonuje.

Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?
Edukacja
MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Edukacja
Rusza nowy podcast "Rz" poświęcony edukacji
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego