Większość szkół bierze też pod uwagę, czy abiturient zdawał maturę na poziomie podstawowym, czy rozszerzonym, i wyższe noty dostają ci, którzy zdawali poziom rozszerzony. Studia trwają pięć lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Absolwenci mogą podjąć pracę m.in. w szkołach, przychodniach, mogą pracować jako psychologowie sportu, reklamy, jako biegli w sądach.
Na pierwszych dwóch latach studiów przyszły psycholog musi poznać podstawowe zagadnienia psychologiczne, nauczyć się podstaw teorii, a także opanować biopsychologię. Na trzecim lub czwartym roku, w zależności od uczelni, wybiera się specjalizację. Wówczas studenci uczą się już tylko przedmiotów, które ich interesują. Szkoły wyższe mają przeróżne specjalizacje w ofercie, dlatego zanim wybierze się uczelnię, warto je poznać i sprawdzić, czy są zgodne z kierunkiem zainteresowań przyszłego psychologa. Po skończeniu studiów magisterskich absolwent może dalej się kształcić np. na studiach podyplomowych lub rozpocząć studia doktoranckie. W zawodzie psychologa niezwykle ważne są praktyczne umiejętności, dlatego w czasie studiów warto starać się o staże w renomowanych ośrodkach naukowych, badawczych.
[srodtytul]200 miejsc czeka [/srodtytul]
Psychologię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oferuje Wydział Filozofii Chrześcijańskiej. W ramach kierunku do wyboru jest pięć specjalności: psychologia ogólna, kliniczna i osobowości, społeczna, rodziny oraz pracy i stresu. – Co roku mamy wielu chętnych, w zeszłym roku 10 osób starało się o jeden indeks. Dla kandydatów przygotowaliśmy 100 miejsc na studiach stacjonarnych i tyle samo na niestacjonarnych – mówi Marcin Kozłowski, dyrektor biura informacji i promocji UKSW.
Studia stacjonarne są bezpłatne, studia niestacjonarne kosztują 6250 zł za rok nauki. Absolwent jest merytorycznie przygotowany do podjęcia pracy na stanowisku psychologa m.in. w służbie zdrowia, pomocy społecznej, poradnictwie zawodowym, ośrodkach wychowawczych, opiekuńczych, resocjalizacyjnych oraz wszystkich tych instytucjach, w których potrzeba prowadzić terapie lub poradnictwo psychologiczne.