O wygranej zadecydowała m.in. wysoka jakość kształcenia.
Uczelnie oceniane były w trzech kategoriach: publiczne, niepubliczne biznesowe i niepubliczne niebiznesowe. W tej ostatniej kategorii WSIiZ zajęła pierwszą lokatę, wyprzedzając uznawaną dotąd za lidera Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie. Ranking ma być miarodajnym wskaźnikiem dla kandydatów na wyższe uczelnie. Dlatego w kapitule oprócz redaktorów naczelnych obu pism zasiedli przedstawiciele świata naukowego: prof. Krzysztof Rybiński ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, Krzysztof Pawłowski, prezydent Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, i Paweł Dobrowolski, absolwent Uniwersytetu Harvarda i ekspert z Instytutu Sobieskiego.
Każda szkoła wyższa oceniana w rankingu mogła zdobyć maksymalnie 100 pkt. WSIiZ dostała ich 57,93. Najważniejszym kryterium była jakość kształcenia: umiejętności dydaktyczne kadry, akredytacje prowadzonych kierunków, liczba studentów uczestniczących w wymianie międzynarodowej i liczba godzin języków obcych, a także zaplecze informatyczno-biblioteczne i zakres pomocy finansowej dla studentów.
– Oparliśmy rozwój uczelni na wykorzystywaniu nowoczesnych technologii informatycznych. Stworzony razem ze spółką zależną Partners in Progress system zarządzania „Uczelnia XP” działa w ponad 60 uczelniach w kraju. Stworzyliśmy także i wdrożyliśmy w kilku polskich uczelniach system antyplagiatowy. Od roku akademickiego 2004/2005 każda praca dyplomowa przed dopuszczeniem do obrony jest sprawdzana za pomocą systemu, który umożliwia porównanie pracy przygotowanej przez studenta z kilkunastoma tysiącami obronionych wcześniej prac dyplomowych znajdujących się w bazie uczelni korzystających z systemu. Prace porównywane są też z zasobami sieci. Pozwala to wyeliminować kopiowanie treści ze stron internetowych – mówi prof. Tadeusz Pomianek, rektor WSIiZ w Rzeszowie. Pracownicy WSIiZ opracowali też projekt „e-szkoła – wirtualny dziennik”. To odpowiednik tradycyjnego dziennika. Jest łatwo dostępny dla rodziców i ma wiele opcji ułatwiających pracę nauczycielom i dyrektorom szkół. Dzięki nadaniu każdemu użytkownikowi indywidualnego hasła program pozwala na pełną poufność w relacji nauczyciel – rodzic, rodzic – nauczyciel. Program „e-szkoła – wirtualny dziennik” uzyskał pozytywną opinię podkarpackiego kuratora oświaty i został wdrożony nieodpłatnie w 94 szkołach w całym kraju.
WSIiZ jest największym centrum szkoleniowym Cisco Systems w Polsce. Otrzymała tytuł najlepszej akademii Cisco w regionie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. – Jako jedyna szkoła wyższa w kraju otrzymaliśmy stopień CATC – Cisco Academy Training Center, który uprawnia do szkolenia i certyfikowania instruktorów dla wszystkich polskich uczelni oraz akademii regionalnych Cisco. Kształcimy 800 studentów z 12 krajów,w tym aż 8 proc. obcokrajowców studiujących w Polsce – mówi rektor. Do tej pory uczelnia wydała prawie 55 tys. międzynarodowych certyfikatów, głównie informatycznych i językowych.