Miliony złotych wsparcia mogą dostać szkoły na nowe programy edukacyjne i zajęcia wyrównawcze. Środki te pochodzą z programu operacyjnego „Kapitał Ludzki“. Poza tym placówki edukacyjne mogą się ubiegać o dotacje z regionalnych programów operacyjnych dla poszczególnych województw. Pieniądze z tego programu mogą być przeznaczone na modernizację, a także zakup pomocy naukowych.
[srodtytul]Młodzi dziennikarze za dotacje z Unii[/srodtytul]
Blisko trzy miliony złotych dostał Zespół Szkół Ogólnokształcących im. gen. Józefa Sobiesiaka w Rybczewicach na Lubelszczyźnie na program „Akademia Wielkich Możliwości”. W jej ramach uczniowie mają dodatkowe zajęcia językowe m.in. z angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy rosyjskiego, a także na lekcje informatyki czy zajęcia wyrównawcze z przedmiotów ścisłych. Poza tym w szkole uruchomiono koła zainteresowań, wśród nich dziennikarskie, teatralne, muzyczne, fotografowania, taneczne, rękodzieło, garncarskie, zdrowy styl życia. Placówka uruchomiła także własny ośrodek kariery. Równie dużą dotację otrzymało Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim. Na program „Bądź niezawodny!” udało się mu uzyskać ponad dwa miliony złotych. Pieniądze te są przeznaczone m.in. na dodatkowe zajęcia informatyczne i językowe, z przedmiotów ścisłych oraz koła zainteresowań (filmowe, chemiczne, taniec towarzyski, dziennikarskie, sportowe, harcerskie, wokalne).
W województwie lubelskim szkoły proszą najczęściej o pieniądze unijne na dodatkowe zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze czy specjalistyczne, które służą wyrównywaniu dysproporcji edukacyjnych, doradztwo i opiekę pedagogiczno-psychologiczną dla uczniów z problemami czy też dodatkowe zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne zwłaszcza z informatyki, języków obcych, przedsiębiorczości, nauk przyrodniczo-matematycznych. – Dużo rzadziej wnioski dotyczą wdrażania nowych form nauczania czy programów dla dzieci i młodzieży, które które znajdują się poza systemem szkolnictwa podstawowego czy gimnazjalnego – informuje Adrianna Iwan, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Z dotacji na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych skorzystało blisko 300 szkół z Lubelszczyzny.
[srodtytul]Nowy basen[/srodtytul]