Błyskotliwa kariera w ekologii

Eksperci od wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w gospodarce będą wkrótce poszukiwanymi pracownikami. Z myślą o ich kształceniu powstał specjalistyczny kierunek studiów podyplomowych

Publikacja: 31.10.2011 07:58

Farma wiatrakowa w Orzechowicach w województwie podkarpackim

Farma wiatrakowa w Orzechowicach w województwie podkarpackim

Foto: Rzeczpospolita, Łukasz Solski Łukasz solsk solsk

W 2020 roku w bilansie zużycia energii 15 procent mają stanowić źródła odnawialne. Na udział ten pracować będzie nie tylko branża elektroenergetyki, ale także ciepłownictwo i transport. Stwarza to dobrą perspektywę zatrudnienia – specjaliści szacują, że w branży odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce powstanie nawet 66 tys. miejsc pracy, a w całej Unii Europejskiej nawet 15 mln. Do tego czasu liczba specjalistów zatrudnionych w poszczególnych obszarach OZE ma osiągnąć poziom: 515 tys. w rolnictwie i biomasie, ponad 320 tys. w energii wiatrowej, 610 tys. w biopaliwach i 250 tys. w energii słonecznej. W Polsce już w 2009 r. w firmach związanych z energetyką wiatrową zatrudnionych zostało ponad 2 tys. osób.

Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego wraz z Polską Izbą Gospodarczą Energii Odnawialnej (PIGEO) i Wojskową Akademią Techniczną (WAT) stworzyły więc program studiów podyplomowych „Inwestycje i Zarządzanie Projektami Wykorzystującymi OZE".

– Nowy kierunek to niekonwencjonalne rozwiązanie na polskim rynku edukacyjnym w dziedzinie odnawialnych źródeł energii – tłumaczą przedstawiciele Uczelni Łazarskiego. – Owocem współpracy trzech instytucji jest program oparty na wiedzy technicznej i makroekonomicznej oraz zajęciach z projektowania i zarządzania inwestycjami OZE. Na zajęciach praktycznych w laboratoriach słuchacze poznają tajniki funkcjonowania różnorodnych urządzeń.

Jak zapewniają organizatorzy, dopełnieniem programu są wyjazdy studyjne do budowanych i funkcjonujących obiektów oraz instalacji wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych. Będą to zarówno farmy wiatrowe, biogazownie, elektrownie wodne, jak i budynki wyposażone w instalacje pomp ciepła. Największym atutem studiów jest prowadzenie zajęć przez praktyków, na co dzień przygotowujących lub zajmujących się tego typu inwestycjami.

Pracodawcy czekają

CKP Uczelni Łazarskiego współpracuje z międzynarodową firmą Earth Stream specjalizującą się w rekrutacji pracowników na stanowiska związane z odnawialnymi źródłami energii. – Dlatego studia na tym właśnie kierunku są jeszcze bardziej atrakcyjne – przekonują organizatorzy – Firmy krajowe i zagraniczne analizują możliwości inwestycyjne rynku OZE, potrzebni więc będą prawnicy, ekonomiści i inżynierowie, którzy w perspektywie kilku lat lub dekad przeprowadzą rewolucję technologiczną w energetyce.

– Menedżerowie w dziedzinie energetyki odnawialnej muszą mieć nie tylko informacje o technicznych aspektach funkcjonowania konkretnych źródeł energii, ale także znajomość obecnych uwarunkowań prawno-ekonomicznych rynku – podkreśla Michał Ćwil, kierownik studiów. – Dobre przygotowanie poparte metodyką Project Management i znajomość realiów polskiego rynku pozwolą na sprawne przeprowadzenie studium wykonalności dla każdej planowanej do budowy jednostki wytwórczej wykorzystującej źródła odnawialne.

Jak twierdzą eksperci, rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać. Dziś wprawdzie funkcjonuje w Polsce tylko kilka bloków energetycznych na biomasę i obiektów energetyki wodnej, jednak inwestycje w tej dziedzinie energetyki będą prowadzone na coraz większą skalę. Sektor energetyczny musi być bowiem przebudowany tak, by emitował mniejsze ilości szkodliwych substancji, a to jest jednocześnie zgodne z polityką energetyczną Unii Europejskiej. – Aby realizować związane z nią cele, potrzebne będą wydatki sięgające średnio nawet 6 mld zł rocznie. Część inwestycji sfinansowana zostanie ze środków publicznych w ramach krajowych i unijnych programów pomocowych. Już dziś zaczyna brakować specjalistów wykwalifikowanych do zarządzania projektami wykorzystującymi energię ze źródeł rozproszonych – tłumaczą przedstawiciele Uczelni Łazarskiego.

Cele wspólnotowe przyjęte do roku 2020 oraz plany wprowadzenia kolejnych celów proekologicznych sięgających 2030, a nawet 2050 roku sprawiają, że inwestorzy z dużym zainteresowaniem obserwują rynki odnawialnych źródeł energii. Dlatego warszawska szkoła wyższa przygotowała studia podyplomowe Inwestycje i Zarządzanie Projektami Wykorzystującymi OZE. To program przeznaczony dla przedstawicieli branż deweloperskiej, inżynierskiej i finansowej.

Organizatorzy liczą, że studiami zainteresują się więc osoby ze średniej kadry zarządzającej, które kierują zespołami projektowymi lub w przyszłości będą odpowiedzialne za realizację projektów inwestycyjnych. Wiedzę zdobytą na studiach będą też mogli wykorzystać przedstawiciele firm deweloperskich z branży odnawialnych źródeł energii i branży energetyki konwencjonalnej, a także pracownicy instytucji finansowych uczestniczący w projektach inwestycyjnych w sektorze odnawialnych źródeł energii. Inwestycje i Zarządzanie Projektami Wykorzystującymi OZE to także propozycja dla przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw współpracujących przy inwestycjach energetycznych oraz samorządowców odpowiedzialnych za tworzenie i wprowadzanie w życie strategii energetycznej.

Studia to w sumie 198 godzin zajęć. Słuchacze poznają podstawy przetwarzania energii w OZE, a w ramach tego bloku tematycznego m.in. zagadnienia związane z energetyką wiatrową, wodną i słoneczną, biomasą i biogazem oraz energią geotermalną i pompami ciepła. W programie znalazły się też zajęcia z uwarunkowań rozwoju rynku energetyki odnawialnej oraz metodyki i realizacji projektów inwestycyjnych w dziedzinie OZE.

Studia trwają dwa semestry, odbywają się w trybie sobotnio-niedzielnym, jeden lub dwa razy w miesiącu. Czesne wynosi 5950 zł za semestr.

Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?
Edukacja
MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Edukacja
Rusza nowy podcast "Rz" poświęcony edukacji
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego