Reklama
Rozwiń

NSZZ "Solidarność": Nie wszystkie propozycje rządu nas satysfakcjonują

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oceniła propozycje rządu w sprawie podwyżek dla nauczycieli. "Nie wszystkie propozycje złożone przez stronę rządzącą nas satysfakcjonują" - czytamy w komunikacie.

Aktualizacja: 01.04.2019 19:49 Publikacja: 01.04.2019 19:29

NSZZ "Solidarność": Nie wszystkie propozycje rządu nas satysfakcjonują

Foto: Fotorzepa/ Roman Bosiacki

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego. Rozmowy dotyczył sytuacji nauczycieli.

Dalsze rozmowy będą kontynuowane jutro. Wicepremier Beata Szydło poinformowała po spotkaniu, że rząd przedstawił pięć propozycji, z których cztery zostały zaakceptowane przez związki zawodowe.

Wśród propozycji są: podwyżka od września tego roku, dodatkowe środki dla młodych nauczycieli, przyspieszenie możliwości awansu zawodowego, określenie minimalnej stawki dodatku za wychowawstwo oraz zmiany w systemie oceniania nauczycieli.

Czytaj także: Szydło przedstawiła propozycje. ZNP chce "poważnej oferty"

"Na stole negocjacyjnym pojawiły się między innymi rozwiązania, o które zabiegała „Solidarność”. Nie wszystkie jednak propozycje złożone przez stronę rządzącą nas satysfakcjonują" - komentuje Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

"KSOiW NSZZ „Solidarność” żąda podwyższenia płac wszystkich pracowników pedagogicznych w wysokości 15 % od 1 stycznia br. Warunkiem koniecznym jest podniesienie o 15 % kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej państwa obowiązującej na dzień 31 grudnia 2018 r. oraz zmiany systemu wynagradzania, według którego pensje nauczycieli byłyby powiązane z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej" - czytamy w komunikacie.

"Zdecydowanie podkreślamy, że propozycje rządu dotyczące podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli nie satysfakcjonują NSZZ „Solidarność”" - przekazano.

"Z satysfakcją natomiast przyjęliśmy zapowiedź rządu, że w „trybie pilnym” zostaną przedstawione propozycje dotyczące zmiany systemu wynagradzania. Powinny zostać one wdrożone już w przyszłym roku. Tym samym nauczyciele nie musieliby walczyć co roku o podwyżki wynagrodzeń, ponieważ rosłyby one w sposób automatyczny (określane wskaźnikiem procentowym w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej)" - informuje NSZZ "Solidarność"

Edukacja
Próba przekupstwa i erotyczne SMS-y. Afera wokół rektora Mirosława Minkiny
Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?