Aktualizacja: 06.04.2019 15:17 Publikacja: 06.04.2019 15:13
Foto: Fotorzepa/ Rafał Guz
Rozmowy ostatniej szansy rozpoczną się w niedzielę o godzinie 19:00. To zaledwie na kilka godzin przed planowanym wielkim strajkiem w oświacie. Według wstępnych założeń ma on się rozpocząć w poniedziałek rano.
Jak zapewnia Związek Nauczycielstwa Polskiego, ma przystąpić do niego 80 procent szkół w Polsce. Negocjacje z rządem trwały cały poprzedni tydzień. W piątek związki zdecydowały się przerwać obrady. Powodem była propozycja rządu zwiększenia nauczycielskiego pensum z 18 do 24 godzin. Dopiero wówczas możliwe byłyby podwyżki. Nauczyciele nie mogli jednak się na to zgodzić bo ta zmiana spowodowałaby zwolnienia w szkołach.
W redakcji "Rzeczpospolitej" rozumiemy, że edukacja jest ważna. Bo to od niej zależy przyszłość i dobrobyt naszego kraju. Dlatego rozpoczynamy debatę o tym, w jaki sposób i w jakim kierunku powinny iść zmiany w szkole.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka odwołała Marcina Smolika ze stanowiska dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Resort poinformował o tym w swoich mediach społecznościowych.
Szkołę w Chmurze często kończą uczniowie, którzy w tradycyjnym systemie nie mieliby żadnych szans. Egzaminy może zdali słabo, ale przynajmniej ukończyli szkołę.
Dzięki wdrożeniu zapisów unijnej dyrektywy work-life balance polscy ojcowie zyskali indywidualne prawo do urlopów. I cieszą się one rosnącą popularnością wśród mężczyzn, a korzyści odczuwa także biznes i społeczeństwo jako całość.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Dzieci, które trafiły do Polski w wyniku wojny w Ukrainie, odczuwają nie tylko strach i stres, ale też ogromne poczucie winy. Podczas terapii dowiadujemy się o przemocy, odrzuceniu i samookaleczeniach — mówią terapeutki pracujące w Przystani Świętego Mikołaja.
Nauczyciele muszą rozpoznawać sygnały hejtu wśród rówieśników. I stawać na głowie, by tę spiralę nienawiści przerwać.
Białorusini wybierający się na studia do Polski przechodzą drogę przez mękę. A są tacy, którzy już się dostali na uczelnie i obawiają się skreślenia z listy studentów. Nie mogą wrócić do swojej ojczyzny, a odbijają się od drzwi urzędów w Polsce.
Systemy edukacyjne naszych krajów trzeba pogodzić, bo dzisiaj dochodzi do sytuacji, w których 17-latek kończy ukraińską klasę maturalną, ale według polskiego systemu nadal musi się uczyć – postuluje Fundacja „Ukraiński Dom”.
Pod koniec września w Lubinie odbył się marsz milczenia przeciwko hejtowi. Wspominano w nim 16-letnią Julię, która odebrała sobie życie. Dziewczyna przez lata była hejtowana przez rówieśników, nikt nie potrafił przerwać tej fali przemocy.
Dotacje dla szkół, przedszkoli i placówek oświatowych mogą być wydawane wyłącznie na dofinansowane realizacji zadań w zakresie kształcenia, wychowania i opieki. Ale co to w rzeczywistości oznacza?
Zawsze w szkole z tyłu głowy jest zaszyta obawa, że mogą nas na czymś złapać, zarzucić niedopełnienie procedur. Dlatego na wszelki wypadek robi się tak, by nie było się do czego przyczepić – mówi dr Iga Kazimierczyk, prezeska fundacji „Przestrzeń dla Edukacji”, jedna z liderek „Wolnej szkoły”.
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, czyli duży pakiet zmian mających m.in. wzmocnić nadzór nad egzaminami zawodowymi (i samymi egzaminatorami) oraz umożliwić ich pełną cyfryzację.
W związku z pojawiającymi się doniesieniami dotyczącymi zawieszenia programu Laptop dla Nauczyciela informujemy, że są one nieprawdziwe - głosi komunikat Ministerstwa Cyfryzacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas