O profesor zrobiło się głośno za sprawą „Listu otwartego do Narodu Rosyjskiego i Władz Federacji Rosyjskiej", pod którym się podpisała. Czytamy w nim m.in., że tysiące Polaków solidaryzują się z władzami Federacji Rosyjskiej w działaniach podejmowanych na Ukrainie.
Prof. Raźny jest kierownikiem Katedry Rosyjskiej Kultury Nowoczesnej w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wcześniej, do 2012 r., była szefem całego instytutu. Instytut pośrednio nawiązał wówczas współpracę z fundacją Russkij Mir.
Ta instytucja, jak informowała w marcu „Gazeta Wyborcza", została powołana w 2007 r. dekretem Władimira Putina. Jej celem jest budowanie na świecie sieci punktów nauki języka rosyjskiego, a także wspieranie polityki Kremla.
W radzie fundacji zasiada m.in. minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, a jej prezesem jest Wiaczesław Nikonow, poseł Dumy, były doradca szefa KGB, a prywatnie wnuk Wiaczesława Mołotowa.
Prof. Raźny w rozmowie z „Rz" przyznaje, że współpraca z fundacją nie wykracza poza cele edukacyjno-kulturalne. Chodzi o działające przy krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego, które powstało przy mocnym zaangażowaniu kremlowskiej fundacji. Russkij Mir współfinansował jego remont i wyposażenie.