O korzystnej dla Polski decyzji brazylijskich władz poinformowała Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich zrzeszająca uczelnie akademickie. Jest ona stroną umowy.
Począwszy od października przyszłego roku, rząd Brazylii co roku wykupi na polskich uczelniach roczne stypendia dla 200 studentów studiów licencjackich lub magisterskich, dziesięć stypendiów doktorskich i kolejnych 15 dla pracowników naukowych mających tytuł doktora. Umowa jest podpisana na pięć lat i w trakcie jej trwania obie strony będą mogły zwiększyć liczbę miejsc stypendialnych.
Wstępnie szacowano, że na polskie uczelnie może trafić nawet 15 tys. Brazylijczyków. Zdaniem dr Magdaleny Ochwat, asystentki przewodniczącego KRASP prof. Wiesława Banysia, to wciąż możliwe.
„Strona brazylijska zaproponowała mniejszą liczbę studentów. Jest to zapewne związane z wydatkami na organizację mistrzostw świata w piłce nożnej, dlatego otwarta jest możliwość aneksowania tej umowy w kolejnym roku akademickim i zwiększenia liczby studentów oraz doktorantów" – napisała nam dr Ochwat.
Polskie uczelnie będą kształciły najzdolniejszych studentów nauk ścisłych, technicznych czy medycyny. Na współpracy z Brazylią zyskają przede wszystkim uczelnie techniczne i wojskowe oraz uniwersytety, w tym medyczne.