Odpłatność za drugi kierunek, wprowadzoną przez byłą minister nauki Barbarę Kudrycką (PO), zakwestionował niedawno Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie uznali, że studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne niezależnie od tego, w ilu obszarach student chce się kształcić. Zdecydowali jednak, że obecne przepisy, choć są niekonstytucyjne, mogą być stosowane przez uczelnie do końca września 2015 r.
Z informacji, do których dotarła „Rz" wynika, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zamierza się wycofać z tego rozwiązania jeszcze przed rozpoczęciem najbliższego roku akademickiego.
Dzięki takiemu rozwiązaniu opłatą za drugi kierunek nie zostałby objęty żaden student. Bo pierwsze opłaty miały być pobierane dopiero od roku akademickiego 2014/15.
Uczelnie przyspieszają
W oficjalnym komunikacie Ministerstwo Nauki informuje, że wciąż czeka na pisemne uzasadnienie wyroku TK. – Orzeczenie Trybunału chcemy zrealizować jak najszybciej. Mamy tu przede wszystkim na uwadze dobro studentów – napisał nam zespół prasowy MNiSW.
Z sondy przeprowadzonej przez „Rz" w ubiegłym tygodniu wynika, że nie czekając na nowelizację, coraz więcej uczelni rezygnuje z pobierania opłat od studentów. Do tej pory na taki krok zdecydowało się ich co najmniej 19.