Problemy są dwa: po pierwsze, polski system edukacji nie stawia dostatecznie dużego nacisku na „zarządzanie talentami" – w dużej mierze polegające na indywidualnym podejściu do uczniów – przez co wiele uzdolnionych, młodych osób nie trafia na właściwą ścieżkę rozwoju. Nie bez znaczenia są też przyczyny ekonomiczne. W efekcie, takie niewykorzystane talenty „marnują się", a polska nauka traci szansę na pozyskanie wybitnych specjalistów.
Jednak części takich osób udaje się zdobyć dobre kierunkowe wykształcenie, ale wtedy pojawia się kolejny problem – odpływ tych utalentowanych ludzi za granicę. Taki proces zwykle zaczyna się od wyjazdu na stypendium studenckie do innego kraju, a kończy się znalezieniem pracy w miejscowej placówce badawczej. Tu, czysty pragmatyzm łączy się z przekonaniem, że polskie instytucje nie są w stanie zapewnić młodym naukowcom odpowiedniej ścieżki kariery.
ADAMED SmartUP: program dla młodych pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych
Dlatego właśnie Fundacja Grupy ADAMED, polskiej firmy farmaceutyczno-biotechnologicznej, zainicjowała ogólnopolski program naukowo–edukacyjny ADAMED SmartUP.