Siedmioro piątoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 267 im. Juliusza Słowackiego w Warszawie: Regina Chojnowska, Paulina Czepczyńska, Julia Jóźwiak, Wiktoria Kowalska, Oliwia Kuczaba vel Kuciabińska, Bogna Tryc i Stanisław Wasilewski zdobyło Mistrzostwo Polski w 24. Ogólnopolskim Finale Międzynarodowego Konkursu Twórczego Rozwiązywania Problemów „Odyseja Umysłu".
- W eliminacjach regionalnych w sześciu miastach w Polsce udział wzięło 500 drużyn. W finale ogólnopolskim, który odbył się w Filharmonii Bałtyckiej uczestniczyło 121 najlepszych drużyn z całej Polski. Nasi uczniowie zwyciężyli w swojej grupie wiekowej – tłumaczy nam Kamila Mańkowska, nauczycielka z tej warszawskiej podstawówki.
Mistrzowie Polski będą reprezentować nasz kraj na 36. Światowym Finale na Uniwersytecie Michigan w USA w dniach 20-23 maja 2015r., gdzie zaprezentuje się 800 drużyn z całego świata. - Planowany koszt wjazdu dla uczniów i trenerów to 80 tys. zł – dodaje nauczycielka. Takimi pieniędzmi szkoła nie dysponuje. Zdolnym uczniom mogą pomóc tylko sponsorzy.
Odyseja Umysłu powstała w latach 70-tych w USA jako ogólnoświatowy program o randze olimpiady, który wymaga od młodych ludzi kreatywnego myślenia, umiejętności współpracy w grupie, aktywnego poszukiwania wiedzy oraz twórczego rozwiązywania problemów, czyli wychodzenia poza utarte schematy.
Maksymalnie siedmioosobowa drużyna przygotowuje się do wybranego przez siebie zadania długoterminowego w ciągu kilku miesięcy, a rozwiązanie problemu przedstawia na konkursie w formie inscenizacji. Dzieci i młodzież samodzielnie piszą scenariusze, przygotowują kostiumy, scenografię, komponują muzykę, czy projektują i wykonują urządzenia techniczne. Problemy długoterminowe choć są inne każdego roku, to ich pięć głównych kategorii nie zmienia się. Uczniowie uczą się rozwiązywać : problem mechaniczny; problem techniczno-teatralny; problem klasyczny; problem konstrukcyjny; problem teatralny.