W Szwecji będą uczyć programowania w podstawówkach

Szwedzkie dzieci będą uczyć się programowania od pierwszych lat szkoły podstawowej. Jednocześnie będą dowiadywać się, jak krytycznie podchodzić do źródeł w czasach cyfrowych mediów.

Publikacja: 14.03.2017 12:40

W Szwecji będą uczyć programowania w podstawówkach

Foto: Fotorzepa/ Roman Bosiacki

Szwecja ma reputację kraju dobrze rozwiniętego, jeśli chodzi o radzenie sobie z najnowszymi technologiami, ale nie osiada na laurach. Minister edukacji Gustav Fridolin zapowiedział właśnie, że chce, by dzieci jeszcze wcześniej uczyły się kompetencji związanych z technologiami.

Zmiany w programie szkolnym mają wejść w życie najpóźniej od lipca 2018. Szwedzki minister edukacji zaznaczył, że zajęcia będą przydatne nie tylko dla tych dzieci, które chcą w przyszłości zajmować się programowaniem, ale dla wszystkich - jako zwiększenie ich kompetencji związanych z komputerami. - Nie chodzi o to, by tylko było więcej programistów, ale by więcej osób był przygotowanych do pracy tam, gdzie programowanie będzie istotne - powiedział w rozmowie z thelocal.se.

Razem z programowaniem, szkoły wdrożą program uczenia rozróżniania właściwych od nieprawdziwych źródeł w internecie. Temat jest w Szwecji szczególnie gorący.

- Zauważyliśmy pewną naiwność, jeśli chodzi o społeczeństwo informacyjne - że cała wiedza jest w odległości jednego kliknięcia, więc nie musimy wiedzieć tyle, ile potrzebowaliśmy kiedyś - powiedział Gustav Fridolin.

Jest dokładnie przeciwnie. Potrzebujemy podstawowej wiedzy jeśli chodzi o czytanie, pisanie i liczenie, więc nie możemy być oszukani. Ale potrzebujemy także rozwijania naszego krytycyzmu wobec źródeł. Dziś powinno się mieć taką umiejętność już w wieku dziesięciu lat - przekonuje minister. Musimy wiedzieć, komu ufać, jaka jest różnica między poważnymi mediami, a propagandowymi - dodał.

Sondaż Ipsos pokazał ostatnio, że 80 procent Szwedów uważa, iż tzw. "fake-newsy" mają wpływ na postrzeganie przez nich podstawowych faktów, a większość obywateli nie wierzy, by artykuły prasowe były całkowicie prawdziwe.

Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?