Bezpłatna podróż koleją po Europie. Do wygrania bilety dla 36 tys. osób

36 tys. osób urodzonych w 2005 roku może wygrać w konkursie DiscoverEU bezpłatny bilet na podróż po Europie – podała Komisja Europejska.

Publikacja: 04.10.2023 13:02

Młodzi ludzie mają szanse na bezpłatną podróż koleją po Europie

Młodzi ludzie mają szanse na bezpłatną podróż koleją po Europie

Foto: Filip Frydrykiewicz

36 tys. osób urodzonych w 2005 roku może wygrać w konkursie DiscoverEU bezpłatny bilet na podróż po Europie – podała Komisja Europejska.

Komisja we środę otworzyła jesienną rundę zgłoszeń do konkursu DiscoverEU, w którym 36 tys. młodych ludzi wygra bezpłatne bilety kolejowe na podróż po Europie. Laureaci konkursu będą mogli pojechać trasą nowego europejskiego Bauhausu zainaugurowaną w styczniu 2023 r.

Czytaj więcej

EuroSkills 2023: w Gdańsku ruszyły największe zawody umiejętności branżowych

Konkurs rozpoczął się 4.10. o godz. 12:00 czasu środkowoeuropejskiego letniego i zakończy się 18 października o godz. 12.00 czasu środkowoeuropejskiego letniego. Aby zdobyć bilet, młodzi ludzie muszą wejść na Europejski Portal Młodzieżowy i odpowiedzieć na 5 pytań konkursowych oraz jedno dodatkowe pytanie rozstrzygające.

Jak będzie wyglądała podróż? 

Laureaci, urodzeni między 1 stycznia 2005 r. a 31 grudnia 2005 r., będą mogli podróżować po Europie przez okres do 30 dni od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2025 r. W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy Unii Europejskiej i państw trzecich stowarzyszonych z programem Erasmus+ (Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia i Turcja).

Uczestnicy będą również nadal mogli korzystać z inicjatyw zainaugurowanych w 2022 r. w ramach Europejskiego Roku Młodzieży takich jak „Młodzież odkrywa kulturę dzięki DiscoverEU w 2022 r.” oraz Szlak kulturowy DiscoverEU.

Szlak kulturowy łączy różne miejsca docelowe i sektory kultury, takie jak architektura, muzyka, sztuki piękne, teatr, moda, wzornictwo itp. Młodzież podróżująca w ramach DiscoverEU może odwiedzić Europejskie Stolice Kultury, miejsca znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO lub obiekty, którym przyznano znak dziedzictwa europejskiego. Oprócz tego mogą zatrzymać się w miastach, którym przyznano nagrodę Access City. Są to miasta, które szczególnie wyróżniły się w swoich staraniach na rzecz zapewnienia lepszej dostępności wszystkim ludziom, niezależnie od wieku, mobilności czy zdolności. Uczestnicy będą mogli ponownie skorzystać z karty rabatowej, która zapewni im dostęp do ponad 40 tys. zniżek na transport publiczny, bilety wstępu do instytucji kultury, zakwaterowanie, wyżywienie, sport i inne usługi dostępne w kwalifikujących się krajach.  

Co ważne uczestnicy z niepełnosprawnościami lub z problemami zdrowotnymi mogą w trakcie podróży korzystać ze wsparcia. Poza tym w październiku 2022 r. agencje narodowe programu Erasmus+ zainaugurowały „Działanie na rzecz włączenia DiscoverEU”, które pozwala ubiegać się o dofinansowanie organizacjom pracującym z osobami młodymi o mniejszych szansach oraz nieformalnym grupom młodzieży. Uczestnicy Działania na rzecz włączenia DiscoverEU otrzymają dodatkowe wsparcie, takie jak możliwość podróżowania z osobami towarzyszącymi.  

Za granicą
W Charkowie zbudowano szkołę dla dzieci sześć metrów pod ziemią
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Za granicą
Ile kosztują studia medyczne za granicą?
Za granicą
Nauczyciele opowiadają o Polakach mieszkających na Wschodzie
Za granicą
Fałszywy nauczyciel wpadł przez błędy ortograficzne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Za granicą
Coraz więcej szkół decyduje się na czterodniowy tydzień nauki