Brytyjski rząd stawia na wychowanie fizyczne. Przede wszystkim uczennic

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił dwuletni plan poprawy jakości nauczania i równego dostępu do wychowania fizycznego i sportu w szkołach.

Publikacja: 19.07.2023 13:41

Kapitan reprezentacji Anglii w rugby Sarah Hunter (w środku) wymieniona została jako jeden z wzorów

Kapitan reprezentacji Anglii w rugby Sarah Hunter (w środku) wymieniona została jako jeden z wzorów do naśladowania dla uczennic

Foto: EPA/ANDREW CORNAGA

Plan na rzecz sportu i aktywności fizycznej będzie wspierał nauczycieli i szkoły w zapewnieniu dwóch godzin „wysokiej jakości zajęć wychowania fizycznego” oraz ma zapewnić dodatkowe zajęcia pozalekcyjne zarówno dziewczętom, jak i chłopcom. Skierowany jest jednak przede wszystkim do tych pierwszych. Program - jak zadeklarowano w rządowym komunikacie - ma bowiem „zachęcić więcej dzieci do podążania śladami swoich bohaterów, takich jak piłkarka Millie Bright prowadząca reprezentację Anglii w mistrzostwach świata tego lata (rozpoczynają się w czwartek), tenisistka Katie Boulter reprezentująca Wielką Brytanię na Wimbledonie czy Sarah Hunter i Marlie Parker współtworzące kobiecą reprezentację Anglii w rugby, która w marcu odniosła sukces w Pucharze Sześciu Narodów Kobiet.

Opublikowane nowe wytyczne, wraz z planem działania, zawierają szczegółowe informacje na temat narzędzi, które mają pomóc szkołom w wydatkowaniu środków na zajęcia wychowania fizycznego i dodatkowe, z jak największą korzyścią dla uczniów. „Dyrektorzy szkół mogą wykorzystać te pieniądze na doskonalenie kształcenia nauczycieli, zwiększenie możliwości udziału uczniów we współzawodnictwie oraz poszerzenie oferty sportowej w szkole” - czytamy w rządowym oświadczeniu.

Czytaj więcej

Problem z prawicowym ekstremizmem w szkołach w Brandenburgii. Nauczyciele odchodzą

Dodatkowe 57 milionów funtów (równowartość prawie 300 mln zł) wspiera już ponad tysiąc szkół w całej Anglii w otwieraniu obiektów sportowych poza godzinami lekcyjnymi. Fundusz ten jest skierowany do dziewcząt, uczniów znajdujących się w niekorzystnej sytuacji oraz uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawnościami.

- Gdy trwa kolejne brytyjskie lato sportowe, a Markéta Vondroušová wygrywa swojego pierwszego Wielkiego Szlema na Wimbledonie, Heather Knight prowadzi kobiecą drużynę krykieta w turnieju The Ashes, a nasze inspirujące Lwice (reprezentacja piłkarek - red.) grają w Pucharze Świata, ważne jest, aby nasze następne pokolenie nie tylko widziało swoich bohaterów, ale także miało okazję ich naśladować - zwróciła uwagę Gillian Keegan, brytyjska minister edukacji.

- Plan krystalizuje nasze zobowiązanie do zapewnienia równego dostępu do wszystkich dyscyplin sportowych i dwóch godzin wychowania fizycznego tygodniowo, a także pomoże zaszczepić w każdym młodym człowieku pasję do sportu i sprawności fizycznej na całe życie - dodała.

Szczegółowe wytyczne mają zostać opublikowane jeszcze w tym roku. - W tym planie działania jest wiele rzeczy, które z zadowoleniem przyjmujemy, w szczególności jasne i jednoznaczne stwierdzenie, że wychowanie fizyczne i sport są integralną częścią tego, co czyni szkołę doskonałą - skomentował Ali Oliver z organizacji non profit Youth Sport Trust.

Czytaj więcej

Węgierski parlament przyjął "ustawę zemsty". Nowe przepisy pogarszają pozycję nauczycieli

- Uważamy jednak, że powinno to być postrzegane tylko jako pierwszy krok – mniej niż połowa dzieci i młodzieży spełnia zalecenia Naczelnego Lekarza Wielkiej Brytanii dotyczące 60 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej dziennie, co wpływa na ich zdrowie fizyczne i psychiczne, a także postępy i osiągnięcia w nauce - podkreślił Oliver.

Plan dla uczniów poprzedza wprowadzenie przez brytyjski rząd nowej strategii sportowej, która ma dotyczyć rozwiązania problemu braku aktywności w każdym wieku.

Za granicą
W Charkowie zbudowano szkołę dla dzieci sześć metrów pod ziemią
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Za granicą
Ile kosztują studia medyczne za granicą?
Za granicą
Nauczyciele opowiadają o Polakach mieszkających na Wschodzie
Za granicą
Fałszywy nauczyciel wpadł przez błędy ortograficzne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Za granicą
Bezpłatna podróż koleją po Europie. Do wygrania bilety dla 36 tys. osób