Aktualizacja: 21.11.2024 21:07 Publikacja: 28.11.2022 16:25
Kiribati położone jest na Pacyfiku, na 33 rafach koralowych
Foto: AP
Republika Kiribati to państwo, które według prognoz jako pierwsze zniknie z powierzchni Ziemi na skutek rosnącego poziomu mórz i oceanów. Składa się z trzydziestu trzech wysp – trzydziestu dwóch atoli i jednej wyspy koralowej, Banaby. Z tych trzydziestu trzech tylko dwadzieścia jeden wysp jest zamieszkałych. Wszystkie mają zniknąć pod powierzchnią wody najpóźniej do 2050 roku. Przy czym negatywne konsekwencje zmian klimatu zmieniają naszą rzeczywistość tak szybko, że w tej chwili sceptycy są już zdania, iż o wiele bardziej prawdopodobny jest jednak 2035 rok.
Brak wsparcia instytucji państwa prowadzi do narastania kryzysu związanego z umiejętnościami czytania i pisania wśród najmłodszych Brytyjczyków. Takie niepokojące dane przekazano w raporcie przygotowanym na zlecenie KPMG UK przez Pro Bono Economics (PBE) we współpracy z National Literacy Trust (NLT).
Powstała pierwsza podziemna szkoła dla dzieci mieszkających na terenach bombardowanych przez Rosjan. Uczyć się w niej będzie 900 ukraińskich dzieci.
Studia medyczne za granicą to wydatek rzędu co najmniej 3 tys. euro rocznie na samo czesne. Utrzymanie się za granicą to kolejne koszty.
Do nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych trafiły materiały edukacyjne przygotowane w ramach projektu „Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie”.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
50-letni mężczyzna zatrudnił się w jednej z włoskich szkół posługując się sfałszowanym dyplomem ukończenia wyższej uczelni. Niestety, zdradziły go błędy ortograficzne, które robił nawet w prostych wyrazach.
Już jutro Pałac Kultury i Nauki zamieni się w globalne centrum turystyki, goszcząc ponad 180 wystawców z 29 krajów. Odkryj wyjątkowe oferty, poznaj innowacyjne rozwiązania, zainspiruj się fascynującymi opowieściami podróżników i nawiąż cenne kontakty biznesowe. Dołącz do tego niezwykłego wydarzenia, które kształtuje przyszłość podróżowania!
Inwestorzy dobrze przyjęli ogłoszone w czwartek wyniki największego polskiego ubezpieczyciela. Jego akcje na warszawskiej giełdzie zyskały na zamknięciu notowań blisko 7 proc., podstawowe indeksy około 1,5 proc.
Na dzień przed zakończeniem szczytu klimatycznego COP29 w Azerbejdżanie opublikowano propozycję tekstu dotyczącego nowego celu finansowania klimatycznego (NCQG). Eksperci mówią o „iluzji postępu”, a sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przypomina, że czas ucieka.
- Idą dobre czasy dla turystyki polskiej i europejskiej - mówił podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Turystycznych ITTF Warsaw wiceminister sportu i turystyki Piotr Borys. - W pierwszych trzech kwartałach tego roku przyjechało do Polski pięć i pół procent więcej turystów niż w tym samym czasie 2019 roku, a turystyka wyjazdowa rośnie o 25 procent.
Międzynarodowy zespół naukowców, który przeprowadził badania, wykorzystując obserwacje z satelitów NASA, stwierdził, że od 2014 roku odnotowuje się wyjątkowo niski poziom zasobów wodnych na Ziemi. Z czym ma związek to zjawisko?
– Należy zmienić podstawę programową. Dziś nauczyciel nie ma czasu zająć się dzieckiem, bo musi pędzić z programem – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Na krakowskim lotnisku zainaugurowano nowe połączenie linii Pegasus Airlines - do tureckiego miasta Izmir.
Mimo wielu protestów i apeli mających związek z podarowaniem papieżowi Franciszkowi ogromnej jodły, która ma stanąć przed świętami Bożego Narodzenia na placu Świętego Piotra, 200-letnie drzewo zostało ścięte. Jak twierdzi Watykan, „zapewni to naturalną wymianę drzewostanu na następne dekady".
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas