Powstają one na podstawie analizy zarówno zapotrzebowania wynikającego z otoczenia społeczno-gospodarczego, w tym zapotrzebowania rynku pracy, jak i w duchu rozwijania potencjału dydaktycz-nego oraz badawczego uczelni – mówi Marcin Kubat, rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Tworzenie przestrzeni wirtualnych i gier
Nie ma chyba uczelni, która nie aktualizowałaby swojej oferty edukacyjnej. Szkoły wyższe tworzą nowe kierunki, bo takie jest zapotrzebowanie rynku pracy. Z reguły nowości jest kilka, czasem kilka-naście, a zdarza się, że jeszcze więcej.
Z początkiem czerwca rozpoczyna się rekrutacja na Politechnikę Wrocławską. W jej ofer-cie pojawi się pięć nowych kierunków: budownictwo zrównoważone w infrastrukturze transporto-wej, sztuczna inteligencja, matematyka stosowana i sztuczna inteligencja, analityka medyczna oraz elektroradiologia.
– Przygotowując się do uruchomienia nowych kierunków zawsze bierzemy pod uwagę zmieniające się potrzeby i rozwój rynku pracy. Tak jest choćby w wypadku kierunków związanych ze sztuczną in-teligencją, która rozwija się dynamicznie i dotyka już niemal wszystkich aspektów naszego życia. Rozwój AI pociągnie za sobą ogromne zapotrzebowanie na absolwentów w tej dziedzinie, dlatego musimy być na to przygotowani – mówi Michał Ciepielski, rzecznik Politechniki Wrocławskiej.
Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie od października będą cztery nowe kierunki na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia: geotechnologie otworowe, cyfryzacja przemysłu, informatyka – zarządzanie bezpieczeństwem informacji oraz tworzenie przestrzeni wirtualnych i gier – Oprócz tego znaczącym wydarzeniem jest powołanie nowego Wydziału Technologii Kosmicznych AGH, który już rozpoczął działalność. Wydział kształci elitarne, wąskie grono 36 studentów na stu-diach II stopnia. To odpowiedź uczelni na rosnące zapotrzebowanie na wysoko wyspecjalizowanych ekspertów w sektorze technologii kosmicznych, który w ostatnich latach staje się jednym z najbar-dziej strategicznych i dynamicznie rozwijających się obszarów nowoczesnej nauki i przemysłu – mówi Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik uczelni.