Młodzież chce oglądać Perseidy. Rośnie też zainteresowanie studiami astronomicznymi

Noc Perseidów co roku przyciąga setki osób swoją magią. Ale ci, którzy gwiazdami interesują się na co dzień, mogą zgłębiać swoją wiedzę na studiach astronomicznych.

Publikacja: 12.08.2023 11:54

NA UMK w Toruniu studia astronomiczne są jednymi z najważniejszych

NA UMK w Toruniu studia astronomiczne są jednymi z najważniejszych

Foto: Adobe Stock

- Absolwenci mają szansę zatrudnienia w obserwatoriach astronomicznych, instytutach astrofizycznych, zespołach prowadzących obserwacje satelitarne i grupach naukowych realizujących międzynarodowe programy badawcze w Polsce i za granicą, mogą działać w zakresie upowszechniania tej nauki poprzez pokazy i wystawy, w prowadzeniu wykładów i wystaw w planetariach itp. – wylicza Katarzyna Doszczak, z biura prasowego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Obejrzeć spadające gwiazdy

W nocy z 12 sierpnia na 13 sierpnia, przed świtem czeka nas kolejna Noc Spadających Gwiazd. Perseidy - to jedno z najbardziej wyczekiwanych latem zjawisk na niebie. I to nie tylko przez fanów astronomii.

W szczycie możemy się spodziewać nawet na 60 meteorów na godzinę. To zjawisko świetlne zachodzi w górnych partiach atmosfery, na skutek przelotu przez nią z dużą prędkością (dochodzącą do nawet 72 km/s) drobin materii.

- Lecąc z ogromną prędkością, na skutek tarcia o atmosferę rozgrzewają się one do dużych temperatur, co powoduje jonizację gazów na trasie przelotu - zaczynają one wtedy świecić. I to właśnie widzimy z Ziemi jako krótki, podłużny błysk przecinający nocne niebo. Potocznie nazywamy to zjawisko spadającymi gwiazdami – napisał Karol Wójcicki, autor profilu „Z głową w gwiazdach” na Facebooku.

Czytaj więcej

Nauka cztery dni w tygodniu, koniec 45-minutowych lekcji – rewolucja w szkołach w Wodzisławiu Śląskim

W ten weekend, jeżeli tylko pogoda dopisze, a niebo będzie bezchmurne, zobaczymy na niebie piękne widowisko. Najlepiej wyjechać gdzieś poza miasto albo wybrać się na wycieczkę w zaciemnione miejsce, z dala od świateł lamp i latarni.

Rośnie zainteresowanie studiami astronomicznymi

A jeśli kogoś naprawdę mocno fascynują gwiazdy i cały kosmos może zdecydować się na studia z zakresu astronomii. Są one oferowane przez kilka polskich uniwersytetów. Wśród nich jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W tym roku mija 550 lat od urodzenia wielkiego polskiego astronoma, patrona uczelni. Astronomia jest wykładana na tej uczelni od 1945 roku. – Był to jeden z pierwszych kierunków utworzonych na naszym Uniwersytecie. Mimo że prowadzimy 100 kierunków studiów,  astronomię uważamy za jeden z najważniejszych, z uwagi na osobę naszego patrona i  tradycję tych studiów, sięgającą jeszcze Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie – przyznaje Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK.

W tym roku na 17 miejsc na kierunku astronomia I stopnia przyjęto 16 osób. A starało się 54. A na studiach II stopnia przygotowano siedem miejsc, w tej chwili została przyjęta jedna osoba. - Trwa rekrutacja uzupełniająca. Liczba miejsc i kandydatów od wielu lat jest podobna.

Na Uniwersytecie Zielonogórskim astronomię można studiować od 2002. Limit miejsc na studia pierwszego stopnia w trybie stacjonarnym to 15 miejsc.

Prof. Andrzej Maciejewski dyrektor Instytutu Astronomii im. prof. Janusza Gila na UZ zauważa, że zainteresowanie kierunkiem astronomią wzrosło znacząco wzrosło. - Po pierwszym naborze zgłosiło się 11 kandydatów na 15 miejsc. Zdaniem dyrektora Instytutu jest to spowodowane dobrą promocją kierunku oraz wydarzeniami, które miały miejsce ostatnio w Instytucie. Odbiły się sporym echem medialnym, dzięki czemu ludzie usłyszeli o zielonogórskiej astronomii – mówi Katarzyna Doszczak, z biura prasowego UZ.

A Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej jest jedną z najnowocześniejszych placówek w Polsce. Posiada kategorię naukową A+ w klasyfikacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz jest częścią Krakowskiego Konsorcjum Naukowego.

Studia prowadzone na wydziale od lat zajmują czołowe miejsca w rankingach opracowywanych przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy", a uzdolnieni studenci zasilają grono laureatów prestiżowego programu Diamentowy Grant.

Astronomię na Uniwersytecie Jagiellońskim w tym roku chciało studiować 180 osób, a ostatecznie przyjęto 58 osób. Rok wcześniej papiery złożyło 168, a w 2021 – 159. - Trwa druga tura rekrutacji na ten kierunek, dlatego liczba kandydatów i osób przyjętych nie jest jeszcze ostateczna – zapewnia Adrian Ochalik, rzecznik uczelni.

Astronom ceniony w finansach

Okazuje się, że te studia dają dużo możliwości. - Absolwenci astronomii na UMK pracują w wielu polskich i  międzynarodowych instytucjach naukowych zajmujących się badaniami z zakresu astronomii i fizyki, w firmach prowadzących działalność w zakresie technologii kosmicznych i hi-tech, instytucjach promujących  naukę i w szkołach – wylicza Marcin Czyżniewski.

Dodaje, że absolwenci są cenieni w sektorze finansów, ubezpieczeń i bankowości, zwłaszcza w działach zajmujących się  gromadzeniem, przetwarzaniem i analizą danych oraz obsługą zaawansowanych systemów informatycznych. Wśród absolwentów astronomii na UMK jest wielu wybitnych astronomów, m.in. prof. Aleksander Wolszczan, odkrywca pierwszych planet poza  naszym Układem Słonecznym, ale i Janina Ochojska, twórczyni PAH. 

- Absolwenci astronomii mogą znaleźć zatrudnienie w instytucjach naukowo- badawczych lub tych zajmujących się popularyzacją nie tylko astronomii (np. planetaria) ale także szeroko pojętych nauk ścisłych. W trakcie kształcenia, ze względu na specyfikę badań astrofizycznych duży nacisk kładzie się na umiejętność samodzielnego programowania oraz wykorzystywania i tworzenia baz danych, przez co uzyskasz duże umiejętności przydatne w pracy w sektorze informatycznym – zauważa Uniwersytet Zielonogórski.

Czytaj więcej

W Polsce studiuje coraz więcej osób z zagranicy

- Absolwenci mają szansę zatrudnienia w obserwatoriach astronomicznych, instytutach astrofizycznych, zespołach prowadzących obserwacje satelitarne i grupach naukowych realizujących międzynarodowe programy badawcze w Polsce i za granicą, mogą działać w zakresie upowszechniania tej nauki poprzez pokazy i wystawy, w prowadzeniu wykładów i wystaw w planetariach itp. – wylicza Katarzyna Doszczak, z biura prasowego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Obejrzeć spadające gwiazdy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Uczelnie wyższe
Jak zatrzymać młodych lekarzy w Polsce?
Uczelnie wyższe
Warto uczyć się chemii. Bez niej nie byłoby smartfonów
Uczelnie wyższe
Rektorzy o swoich uczelniach
Uczelnie wyższe
Ważą się losy nowych kierunków medycznych. Czy studenci trafią na bruk
Uczelnie wyższe
Ruszają kontrole kierunków lekarskich. MNiSW nie wyklucza zamknięcia części z nich