Wiele szkół wyższych oferuje przyszłym studentom – zupełnie nowe kierunki, na innych niektóre wracają …po latach.
– Odchodzimy od wąskiej specjalizacji na rzecz podejścia interdyscyplinarnego. Kształtujemy programy zintegrowanych kierunków studiów oraz dobieramy nowe formy i metody kształcenia w taki sposób, aby student stał się podmiotem, a nie przedmiotem kształcenia a nauczyciel akademicki przewodnikiem w tym procesie – mówi prof. Wojciech Szkliniarz, prorektor ds. studenckich i kształcenia Politechniki Śląskiej.
Medycyna i big data
We wtorek 6 czerwca rozpoczęły się zapisy na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie oraz na część studiów drugiego stopnia na Uniwersytecie Warszawskim. Wśród nowych kierunków studiów na warszawskiej uczelni w tym roku znajduje się: biofizyka, Quantum Physics and Chemistry – Individual Research Studies, geoinformatyka i geofizyka w geoinżynierii. Wśród nowości znalazły się takie kierunki jak studia pierwszego stopnia Social and Public Policy. A drugiego: cyberbezpieczeństwo, polityka kulturalna i zarządzanie w kulturze, polityka publiczna i nanoinżynieria.
W tym roku po 70 latach przerwy na UW powróci nauczanie na kierunku lekarskim. Na utworzenie nowego kierunku uczelnia otrzymała 40 mln zł obligacji skarbowych. - W rekrutacji na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie brane są pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych. Na niektórych kierunkach będą prowadzone dodatkowe egzaminy wstępne (tzw. sprawdziany predyspozycji – podała warszawska uczelnia.