Nie tylko Perseidy. Ludzie patrzyli w gwiazdy by wiedzieć, kiedy wyleje Nil

- Gwiazdy dla ludzkości były bardzo ważne. Układaliśmy sobie mity i nasza kultura w wielu miejsc na świecie, w wielu cywilizacjach była oparta na tym, co widać na niebie. Albo korzystała z tego nieba, żeby tę kulturę wspierać – mówi dr Kamil Deresz, astronom z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Publikacja: 12.08.2023 12:04

Perseidy

Perseidy

Foto: www.astronet.ru

Co takiego jest w gwiazdach, że ludzie się nimi tak bardzo interesują?

Po pierwsze gwiazdy były znane od niepamiętnych czasów, od zarania ludzkości – raz były widoczne raz te, a raz inne.

Toze względu na to, że ziemia obiega słońce. No, ale kiedyś tego nie wiedziano. Ale ludzie patrzyli w górę. Raz były widoczne jaśniejsze, raz słabsze gwiazdy i ludzie wykorzystywali je do tego, żeby przewidywać kiedy np. będzie wylewał Nil, który był ważny w Egipcie do tego, żeby uprawiać ziemię. Pora deszczowa, pora wylewów Nilu była istotna, więc gwiazdy i zjawiska na niebie były takim kalendarzem dla wielu ludzi w dawnych czasach.

Obecnie gwiazdy, a w zasadzie cały kosmos, są obiektem badań. Są obserwatoria w których sprawdzamy jak one się zachowują. Gwiazdy są różnych rozmiarów, zmieniają swoją jasność ze względu na to, że same fizycznie się zmieniają od bardzo małych czasów, od mini sekund do wielu lat. Są to obiekty które mają swoje wewnętrze życie, które powoduje, że zmieniają się z czasem, ewoluują i umierają.

Gwiazdy dla ludzkości były bardzo ważne po prostu tak funkcyjnie, układaliśmy sobie mity i nasza kultura w wielu miejsc na świecie, wielu cywilizacji była oparta na tym co widać na niebie, albo korzystała z tego nieba, żeby tą kulturę wspierać.

Czytaj więcej

Młodzież chce oglądać Perseidy. Rośnie też zainteresowanie studiami astronomicznymi

Obecnie gwiazdy są przedmiotem badań i tutaj warto podkreślić, że na gwiazdach bardzo dobrze się znają, jeżeli chodzi o badania astrofizyczne polscy astronomowie w szczególności astronomowie z obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, mają flagowy projekt obserwacji gwiazd zmiennych, w którym właśnie gwiazdy zmienne są obserwowane, badane i dzięki temu wiemy jak się zachowują.

A spadające gwiazdy dlaczego nas tak pociągają?

Spadające gwiazdy to zupełnie co innego. To drobne ciała w układzie słonecznym, które wpadają w ziemską atmosferę i spalają się na wysokości 100 do 80 kilometrów.

To jest takie zjawisko bardziej atmosferyczne niż kosmiczne. No i to jest popularnie nazywane spadającą gwiazdą. Natomiast gwiazdy to są wielkie obiekty, kule gazowe w których zachodzi reakcja termojądrowa i one sobie świecą i tam różne rzeczy się dzieją ciekawe, jak nasze słońce jest gwiazdą i tam się dużo ciekawych rzeczy dzieje

Czy astronom to dobry zawód?

Wszystkie badania kosmiczne, zarówno astronomia jak i eksploracja kosmosu, astronautyka jest coraz bardziej tęższą dziedziną badań. Wymaga dużego zaangażowania, ale żeby badać kosmos, niekoniecznie trzeba być astronomem.

Można być inżynierem - osobą, która pisze oprogramowanie. Konstruktorem, budowniczym, można powiedzieć optykiem, więc to jest dość szeroka dziedzina i wśród nich są astronomowie, którzy prowadzą działania takie nad tymi danymi, które spływają nam z takich wielkich teleskopów.

Astronom jest jednym z takich osób, który korzysta z pracy wielu osób, a do tego potrzebne są wielkie zespoły, zarówno naukowców, ale przede wszystkim inżynierów i planistów, którzy tworzą te urządzenia, obsługują je i sprawiają, że ta nauka może być uprawiana obecnie na coraz wyższym poziomie.

Więc warto zostać astronomem w dzisiejszych czasach?

Astronom to jest zawód, który jest jakąś częścią wielkiej maszyny, która powoduje, że wykonujemy odkrycia naukowe, ale żeby być blisko tych odkryć naukowych wcale  nie trzeba być astronomem. Można być osobą, która jest np. inżynierem, potem specjalizuje się w jakiś działaniach, które powodują, że te obserwacje powstają i działają. 

Czytaj więcej

Na Florydzie uczniowie nie poznają całych dzieł Szekspira. Chodzi o seks

Co takiego jest w gwiazdach, że ludzie się nimi tak bardzo interesują?

Po pierwsze gwiazdy były znane od niepamiętnych czasów, od zarania ludzkości – raz były widoczne raz te, a raz inne.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Trendy
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Długa tradycja święta literatury
Trendy
Jak Polacy czytają książki? Ranking: czytelnictwo nad Wisłą ma się coraz lepiej
Trendy
Wybrano Młodzieżowe słowo roku 2023. Co znaczy „rel”?
Trendy
Szwecja wraca do papierowych podręczników. Małe dzieci będą uczyć się z książek
Trendy
Młodzieżowe Słowo Roku: znamy finałową dwudziestkę
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił