W ubiegłym roku nagroda za zamieszczony w szkolnym statucie „zakaz aktywności seksualnej w szkole i poza nią” powędrowała do Katolickiego Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie. W szkolnym dokumencie precyzyjnie określono, że zabroniony jest nie tylko sam stosunek seksualny, ale także udział w imprezach o charakterze erotycznym oraz m.in. pozowanie do zdjęć pornograficznych.
W tym roku wśród nominacji znalazł się zapis że „ocenienie testów wyraża się w procentach przeliczonych na stopnie szkolne: 6 - powyżej 100%" zamieszczony w statucie Szkoły Podstawowej nr 122 w Łodzi. Z kolei Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Kielcach, placówka choć katolicka, ale też publiczna, wymaga w procesie rekrutacji zaświadczenia od proboszcza.
Zespół Szkół Elektrycznych w Bydgoszczy chce, by "uczeń zgodnie współżył z zespołem klasowym na zasadzie podporządkowania”
Kolei, regulamin Szkoły Podstawowej nr 17 w Koszalinie przewiduje długi katalog kar dla uczniów. Wśród nich są m.in. pomoc paniom sprzątającym, czy panu konserwatorowi, praca na rzecz wychowawcy, taka jak np. „pisanie na komputerze zleconych pism, ogłoszeń, informacji", naprawianie szkód, czy oddanie czegoś swojego "na zamianę".
Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu dostało się za tryb składania skarg. „Jeżeli w wyniku złożonej skargi ustalone zostały fakty potwierdzające nienaruszenie praw ucznia, a skarżący uczeń nie przeprosi w terminie jednego tygodnia posądzoną o to naruszenie osobę lub organ szkoły, wobec ucznia zastosowane będą ustalenia WO w zakresie oceny z zachowania; w tym samym przypadku na złożoną przez rodziców nieuzasadnioną skargę osobie lub organowi szkoły posądzonemu o naruszenie praw dziecka przysługuje dochodzenie odszkodowania za naruszenie dóbr osobistych" – zapisano w statucie.