Kiedy po raz pierwszy w pana słowniku pojawiło się słowo „essa”?
W latach 90. ub. wieku.
Od razu znaczyło coś co łatwo przychodzi, że jest się wyluzowanym?
A pani wie skąd to słowo się wzięło?
Nie. Pewnie od przerobienia angielskiego słowa easy?
Aktualizacja: 02.10.2023 02:50 Publikacja: 07.12.2022 17:17
Foto: archiwum prywatne
Kiedy po raz pierwszy w pana słowniku pojawiło się słowo „essa”?
W latach 90. ub. wieku.
Od razu znaczyło coś co łatwo przychodzi, że jest się wyluzowanym?
A pani wie skąd to słowo się wzięło?
Nie. Pewnie od przerobienia angielskiego słowa easy?
Nie. Z imprez techno na które chodziliśmy ze starszymi kolegami. Jak im wszystko dobrze weszło i zaczynali się na nich mocno bawić, to zaczynali krzyczeć essa. To był bojowy okrzyk imprezowy. Myśmy tak nazwali naszą ekipę uliczną. Oprócz tego to słowo pojawia się w filmie „Seksmisja”. Jedna z jego bohaterek krzyczy właśnie: „essa”.
Spodziewał się pan, że to słowo zrobi taką karierę w Polsce i będą się nim posługiwać nie tylko nastolatkowie, ale też młodsze dzieci?
Nie wiem czy spodziewałem się, że będą używać go młodsze dzieci. Ale, że słowo stanie się popularne to tak. Pracowałem nad tym, by zrobiło karierę.
Jest popularne. Nawet ośmiolatkowie się nim posługują.
To akurat przypadkiem wiem, ale ono było dedykowane do osób starszych.
Spodziewał się Pan, że słowa „essa” może zostać Młodzieżowym Słowem Roku?
Nie wiedziałem, że nim zostało.
Ale zostało. I jak pan to odbiera?
Nikt mi za to nie płaci. I jestem zasmucony tym faktem. (śmiech)
Są jakieś inne słowa, które pan wymyślił i które także trafiły do języka młodzieżowego?
Ćpaj sport trafił do języka potocznego jest to zwrot używany i wymyślony przy firmie odzieżowej „Stoprocent”, którą współtworzę. Również skrót od firmy „Stoprocent - stopro - był również mocno spopularyzowany przez ludzi współpracujących ze mną, choćby Buckiego.
Teraz stwierdzenie „stopro” – jest nagminnie używane. Niech pomyślę. Może są jeszcze jakieś słowa lokalnie używane, ale takich ogólnopolskich to będzie „essa” czy „stopro”.
Dziś nie tylko wypromowane przez pana słowo, ale też został pan też takim słowotwórcą trochę.
Idę sprawdzić stan mojego konta to zobaczę czy zostałem doceniony. (śmiech)
Ale ono zostało docenione.
E, to dla mnie żadne docenienie. Dla mnie się liczą doraźne docenienia. Jestem twórcą wielu różnych myśli, i to nie robi na mnie wrażenia.
Czytaj więcej
Internauci zdecydowali, że Młodzieżowym Słowem Roku 2022 zostaje ESSA, która zdobyła prawie 24 tysiące głosów. Dodatkowo kapituła przyznała także Nagrodę Jury dla słowa ODKLEJKA.
Takie zabawy słowem, pana zdaniem, potrzebne są młodym ludziom? Przydają się?
Ja nie wiem, czy tym zajmują się młodzi ludzie. Ja tego nie obserwuję i nie chciałbym zajmować stanowiska. Dopiero teraz pani mi powiedziała, że essa zostało młodzieżowym słowem roku. Słyszałem wcześniej, że taki ranking jest, ale nigdzie tego nie obserwowałem ani nie interesowałem się tym. Nie mam do tego żadnego stosunku. Nie przeżywam tego w żaden sposób.
Myśli pan, że muzycy, raperzy, hip-hopowcy, ale też youtuberzy mają wpływ na to jakim językiem posługuje się najmłodsze pokolenie Polaków?
A jak Pani myśli?
Nie jestem już nastolatką.
Ok. Ja też nie jestem, ale jakieś logiczne myślenie pani posiada. No to, jak pani czegoś dużo ogląda to przesiąka tym, czy nie?
Oczywiście, że tak.
A jak pani powie na osobę, która napisze negatywny, bezpośredni komentarz na pani temat?
Hejter...
I widzi pani jak na panią oddziałuje język z sieci.
Na każdego, kto korzysta z internetu.
Dziś hejt, a jeszcze niedawno mówiono nienawiść, zawistnik. Powiedziałaby pani, że to osoba, która ma za dużo czasu. Różnie można było określać taką osobę, a teraz mówi się o takich: hejter. Słowo angielskie absolutnie używane u nas od niedawna. Więc pani, ale też i inne osoby są ofiarą środowiska, które wpływa na to jak mówimy, jakim językiem się posługujemy.
To prawda.
Tak samo młodzi ludzie, ale też wszyscy inni. Niczym ani pani, ani nikt inny się nie różni. Nie ma więc sensu sprowadzać tego, tylko do młodych osób. My ludzie funkcjonujemy, jesteśmy w danym środowisku i posługujemy się takim językiem jak ono. Pani używa słowo hejter i wiele innych osób od niedawna, bo jeszcze siedem lat temu, pewnie go pani nie używała.
I pewnie nikt go nie używał, bo wcześniej tak olbrzymiej nienawiści i hejtu w sieci jeszcze nie było.
Zawsze był. Zawsze była nienawiść. Zawsze nienawidziliśmy innych ludzi i wypowiadaliśmy się o nich nienawistnie, albo tak pisaliśmy o nich. Czasami nawet bardzo słusznie, bo czasami niektórzy ludzie zasługują na nienawiść, a czasami zupełnie niesłusznie, bo na to nie zasługują.
To generalnie prawda.
Pewnie zna pani pojęcie „efektu motyla” (teoria zakładająca, że drobne, niezauważalne zdarzenie może wywołać dramatyczne skutki w zupełnie innym miejscu – red). Więc to jest oddziaływanie gigantyczne, choć na początku mało znaczące. Więc na język, którym się posługujemy, oddziałują nie tylko media, ale też i piosenkarze czy sportowcy. A trend, który ostatnio przyśpiesza to mocny import angielskich słów do języka polskiego. Mocniejszy niż do tej pory. Ale nie wiem czy to dobrze, czy źle. Tak po prostu jest.
Czytaj więcej
Takie słowa jak nara, sztos, jesieniara, ogarniać czy dzban weszły już do naszego języka – mówi dr hab. Anna Wileczek z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Kiedy po raz pierwszy w pana słowniku pojawiło się słowo „essa”?
W latach 90. ub. wieku.
- Gwiazdy dla ludzkości były bardzo ważne. Układaliśmy sobie mity i nasza kultura w wielu miejsc na świecie, w wielu cywilizacjach była oparta na tym, co widać na niebie. Albo korzystała z tego nieba, żeby tę kulturę wspierać – mówi dr Kamil Deresz, astronom z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Wspieranie zrównoważonej mobilności miejskiej to element transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.
Indyjska policja rozpoczęła kampanię społeczną ostrzegającą przed „sharentingiem” czyli udostępnianiem wizerunku dzieci w internecie.
My "dzieci kryzysu" i zachwytu telewizją i mediami społecznościowym wychowaliśmy nasze dzieci do pragnienia bycia sławnym, widocznym. Do regulacji emocji poprzez „lajki”.
Co jest ważniejsze i zasługuje na nagrodę? Oceny i biało-czerwony pasek czy trud włożony w naukę? Nawet jeśli finalnie mają na świadectwach same tróje.
Doświadczenie zdobyli na czołowych uczelniach, a także w największych firmach z branży motoryzacyjnej. Są specjalistami w swoich dziedzinach, mają dorobek i pozycję zawodową. Co ich łączy? Piotr, Joanna, Małgorzata, Paweł podjęli wyzwanie, współtworzą zespół pracujący nad projektem polskiej marki samochodów elektrycznych Izera. Co przekonało ich do udziału w tym przedsięwzięciu?
Część stołecznych placówek przygotowała na wakacje atrakcje dla dzieci. Będą lekcje plenerowe, wspólne poszukiwanie skarbów i interaktywne zabawy.
Polska dołączyła do grupy krajów, w których dzieci będą szczepione przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. To krok w dobrym kierunku, ale za mało, by powstrzymać rozwój kobiecych nowotworów w Polsce
Kredyt studencki jest przyznawany na preferencyjnych warunkach i dostępny przez cały rok. Dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 3 tys. zł
Często słyszy się, że historia jest nauczycielką życia, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że potrafi być ona również lekarką. Prawdę tę poznała Tu Youyou – chińska naukowczyni i specjalistka w zakresie chemii farmaceutycznej.
U progu roku akademickiego studenci muszą zmierzyć się z cenami zakwaterowania w miejscu studiowania. Stawki w akademikach są coraz wyższe, a pokoi wystarczy tylko dla nielicznych.
Politechnika Bydgoska chwali się w swoich mediach społecznościowych nowym doktorem. Tytuł naukowy został przyznany Piotrowi Licznerskiemu, który był najstarszym doktorantem studiującym na tej uczelni.
Rządowe laptopy dopiero dla nauczycieli uczących w starszych klasach szkoły podstawowej – są szczegółowe przepisy dotyczące przyznawania bonów.
Od 1. października 2023 r. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego będzie czynna przez całą dobę. W niektórych godzinach bezobsługowo.
Kim jest dr hab. Dariusz Rogut, że nie pełniąc wcześniej żadnego kierowniczego stanowiska na uczelniach, został wybrany na pierwszego rektora nowo powołanej uczelni arbitralną decyzją ministra Przemysława Czarnka?
Partie opozycyjne planują podwyżki dla pracowników naukowych. PiS myśli o zmianach w przyznawaniu grantów.
Od 2025 r. przedsiębiorcy, którzy zapewniają możliwość przyjmowania płatności przy użyciu terminala płatniczego i prowadzą ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas online, będą musieli zapewnić współpracę kasy z terminalem.
Podatnik sam decyduje, czy majątek jest prywatny, czy chce założyć firmę i rozliczać przychody jak przedsiębiorca.
Ulga na ekspansję, zwana również marketingową lub prowzrostową, od 2022 r. umożliwia przedsiębiorcom odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych w celu zwiększenia przychodów przedsiębiorstwa ze sprzedaży produktów.
W 2024 r. instytucje obsługujące płatności transgraniczne będą miały nowe obowiązki raportowe w ramach uszczelniania przepisów o VAT odnoszących się do sektora e-commerce, czyli do tzw. raportowania CESOP.
Niestabilne firmy mogą wpaść w pułapkę estońskiego CIT. Utrata prawa do stosowania tej formy opodatkowania skutkuje zapłatą podatku wraz z odsetkami za zwłokę.
Pracodawca ma obowiązek doliczać do opodatkowanego przychodu pracownika ze stosunku pracy wartość vouchera lub nagrody rzeczowej przekazywanych w zamian za rezygnację z pracy zdalnej.
Od lat polscy przedsiębiorcy, chcąc zapewnić niepodzielność majątku, zakładali fundacje poza granicami Polski. Teraz wiele osób zastanawia się jednak, czy krajowe regulacje dotyczące fundacji rodzinnej nie są dla nich korzystniejsze.
Wprowadzenie przez prosumenta nadwyżek energii elektrycznej do sieci w ramach systemu net-metering nie podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli prosument nie otrzymuje wynagrodzenia za wprowadzone nadwyżki oraz prawo do rozliczenia nadwyżki jest ograniczone czasowo.
Od 1 lipca 2024 r. po zeskanowaniu kodu QR z faktury podatnik będzie miał możliwość uproszczonej weryfikacji zgodności tego dokumentu z jego oryginalnymi danymi zawartymi w Krajowym Systemie e-Faktur.
Nowe terminy na sporządzenie dokumentacji podatkowych i złożenie informacji TPR, połączenie informacji TPR z oświadczeniem oraz szerszy katalog zwolnień z obowiązku sporządzenia dokumentacji to tylko niektóre ze zmian, o których należy pamiętać przy wypełnianiu obowiązków podatkowych.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Miliona Serc, organizowany przez Koalicję Obywatelską. Ile osób wzięło udział w niedzielnej manifestacji? Pojawiają się różne liczby uczestników.
Podwyższając wartość świadczenia wychowawczego z 500 do 800 zł na dziecko należałoby zmodyfikować zasady tego programu, np. wprowadzając kryterium dochodowe. Takie opinie przeważają wśród uczestników panelu ekonomistów "Rzeczpospolitej".
Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość mierzyły się w niedzielę w korespondencyjnym pojedynku wyborczym - KO organizowała w Warszawie Marsz Miliona Serc, PiS - konwencję wyborczą w Katowicach. Donald Tusk i Jarosław Kaczyński wzywali do udziału w wyborach 15 października.
Ile osób wzięło udział w zorganizowanym przez Koalicję Obywatelską Marszu Miliona Serc w Warszawie? Europoseł PO Radosław Sikorski ocenił, że "tak czy inaczej" była to "największa demonstracja w historii Warszawy".
Po znakomitym meczu drużyna europejska wygrała w Rzymie z USA 16,5:11,5. W singlach był remis, decydujący punkt dla Starego Kontynentu zdobył Tommy Fleetwood
O wyniku wyborów rozstrzygną niezdecydowani. Głównie kobiety spoza wielkich miast.
Krajowa strategia rowerowa pokazuje, że rząd poważnie podchodzi do ruchu rowerowego. Jednak sama w sobie nie będzie impulsem do zmian – mówi nam Magda Kopczyńska, dyrektor generalna ds. transportu w Komisji Europejskiej.
To, ile pieniędzy mają mieszkańcy, nie wynika tylko z płacy. Jedna czwarta ich dochodów to różne świadczenia. Ma to wpływ na finanse regionów.
Koalicja Obywatelska zbliżyła się do Prawa i Sprawiedliwości w najnowszym sondażu pracowni Estymator. Z badania wynika, że Zjednoczonej Prawicy do samodzielnej większości w Sejmie brakowałoby 25 posłów.
Niedzielne "Wiadomości" rozpoczęły się od informacji, że konwencja wyborcza PiS w Katowicach była "największą w historii polskiej polityki konwencją polityczną".
Ani tymczasowy zakaz eksportu paliw wprowadzony przez Kreml, ani kontrole i stały monitoring nie zatrzymują rosnących cen oleju i benzyn na rosyjskich stacjach.
PiS na wiecu w Katowicach, a Koalicja Obywatelska w stolicy podczas marszu zagrzewały i polaryzowały wyborców. Mniejsze siły szukają swojej szansy.
Kredyt studencki jest przyznawany na preferencyjnych warunkach i dostępny przez cały rok. Dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 3 tys. zł
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas