W tym roku rekrutacja do szkół średnich przebiega spokojnie

Kończy się rekrutacja do szkół średnich. W tym roku przebiegała ona wyjątkowo spokojnie, bo uczniów kończących podstawówkę było znacznie mniej. Egzamin ósmoklasisty pisało ok. 230 tys. uczniów.

Aktualizacja: 12.08.2024 09:42 Publikacja: 28.07.2024 18:14

W wielu miastach miejsc w szkołach średnich jest w tym roku więcej niż uczniów

W wielu miastach miejsc w szkołach średnich jest w tym roku więcej niż uczniów

Foto: Fotorzepa / Jakub Dobrzyński

- Po wielu latach trudności związanych z podwójnymi rocznikami, tegoroczna rekrutacja jest płynniejsza co przekłada się na fakt, że tylko 875 uczniów będzie brało udział w rekrutacji uzupełniającej - mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską edukację.

Komfortowa sytuacja dla uczniów, rodziców i samorządów jest w innych dużych miastach w Polsce – nie tylko w stolicy.

Więcej miejsc niż chętnych

Przykładowo w Lublinie do liceów ogólnokształcących zgłosiło się znacznie więcej chętnych niż ukończyło szkoły podstawowe. To dlatego, że o przyjęcie starają się także absolwenci podlubelskich szkół. W tym roku mieli łatwiej. - Odpowiadając na oczekiwania młodzieży, wspólnie z dyrektorami szkół zwiększyliśmy liczbę miejsc w oddziałach, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, a uwarunkowania lokalowe i kadrowe na to pozwalały. W tym roku przyjęliśmy ponad 3 tys. kandydatek i kandydatów, dla rekrutacji uzupełniającej dysponujemy jeszcze pulą pół tysiąca miejsc we wszystkich typach szkół – mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina odpowiadający w mieście za kwestie oświaty.

Czytaj więcej

Egzamin ósmoklasisty. Wyniki gorsze niż przed rokiem. Lepsze tylko z jednego przedmiotu

Podobnie było we Wrocławiu, gdzie o 6,4 tys. miejsc w szkołach średnich ubiegało się aż połowa mieszkająca poza stolicą Dolnego Śląska. -

Również w Łodzi przygotowano więcej miejsc niż było absolwentów. - W tegorocznej rekrutacji do szkół średnich prowadzonych przez samorząd wzięło udział 3 929 kandydatów dla których przygotowaliśmy 4 049 miejsc – podał nam tamtejszy magistrat. W rekrutacji uzupełniającej pozostało aż 267 wolnych miejsc. Uczniów „bez przydziału” jest 115.

Młodzież wybiera licea, szkoły branżowe cieszą się małym zainteresowaniem

Zdecydowana większość młodych ludzi starała się o przyjęcia do liceów. Przykładowo w Warszawie zakwalifikowało się do nich 10,6 tys. absolwentów, 3,9 tys. wybrało technika a 632 szkoły branżowe.  

Ale już w Bydgoszczy podział między szkołami był bardziej wyrównany, bo licea wybrało 894 ósmoklasistów, technika – 903 a szkoły branżowe 246.

Które profile klas wybierano najczęściej?

– Największym zainteresowaniem cieszyły się profile: akademicko-ekonomiczny, psychologiczno-prawny i biologiczno-chemiczny – mówi Anna Bartecka z poznańskiego magistratu. Z kolei w Krakowie kandydaci najchętniej aplikowali w liceach do: klasy z rozszerzonym  językiem polskim, biologią i językiem angielskim, z rozszerzoną matematyką, biologią i chemią oraz rozszerzoną  matematyka, geografia, i językiem angielskim.

W przypadku techników największym zainteresowaniem cieszyły się grupy rekrutacyjne dla zawodu  technik-programista, technik informatyk.

Oświata
Podcast „Szkoła na nowo”: Organizacje społeczne: nie o takie szkoły walczyliśmy przed wyborami w 2023 r.
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Oświata
Podcast „Szkoła na nowo”: Wolna szkoła – czy to w ogóle możliwe?
Oświata
Czy powinno się uczyć pisania w zerówce? Odpowiada Facetka_z_Poradni
Oświata
Jaka szkoła po 2026 r.? MEN rozpoczyna konsultacje reformy edukacji
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Oświata
Uczniowie z terenów dotkniętych przez powódź pojadą na zielone szkoły
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?