Wydawnictwo na swojej stronie internetowej opublikowało właśnie jego fragmenty. W tym rozdział poświęcony katastrofie smoleńskiej i spotkaniu Tusk-Putin.

O katastrofie smoleńskiej historyk napisał tak: "Co do przyczyn katastrofy panowało od początku ogromne zamieszanie. Wiele osób było i jest do dziś przekonanych, że doszło do zamachu, ale wersja ta nabiera ostatnio znaczenia oficjalnego" – podkreślił. Zaznaczył także, że „niektóre informacje przedostały się do mediów bardzo szybko i na ich podstawie formułowano pochopne teorie. Później informacje te znikały, gdyż rzekomo szkodzić miały dobru śledztwa." Zwraca też uwagę, że kiedy ustalono, że Lech Kaczyński i Donald Tusk oddzielnie złożą wizytę w związku z 70. Zbrodni Katyńskiej, media uznały, że jest to uspokojenie stosunków między dwoma ośrodkami władzy. „Były to jednak pozory” – napisał Roszkowski.

Profesor opisał także spotkanie Angeli Merkel, Władimira Putina, Donalda Tuska i Lecha Kaczyńskiego 1 września 2009 r. na Westerplatte. „Przemówienie Tuska było ogólnikowe i nie zawierało żadnych odniesień do niemiecko-sowieckiej zmowy. Prezydent Kaczyński natomiast nakreślił szerszą wizję historii, (...) nakreślił tragiczne znaczenie, jakie miał pakt Ribbentrop-Mołotow. Słowa mocno kontrastowały z wykrętami Putina i ogólnikami Tuska" – pisze autor HiT.

Przeglądając jedynie udostępnione przez wydawnictwo fragmenty, trudno ocenić, czy zawiera on tak samo wiele kontrowersyjnych treści jak pierwsza część z której mogli korzystać uczniowie klas pierwszych szkół średnich. W ubiegłym roku zwracano uwagę na to, że zawiera np. pedofilskie opisy Daniela Cohna-Bendita (jednego z przywódców ruchu studenckiego 1968 r., późniejszego polityka) z pięcioletnimi dziewczynkami. Kontrowersje wzbudziły także drastyczne zdjęcia ciał zamordowanych ludzi oraz sugestia, że procedura in vitro to „hodowanie ludzi”.

Czytaj więcej

Prof. Roszkowski o swym podręczniku do HiT: Sprzedało się 50 tysięcy