Przemysław Czarnek jest ministrem edukacji i nauki od 19 października 2020 roku. Czarnek stanął na czele resortu powstałego z istniejących dotychczas resortów edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego.
Wcześniej, w latach 2015-2019 Czarnek był wojewodą lubelskim.
Obecny minister edukacji i nauki jest prawnikiem i nauczycielem akademickim, doktorem habilitowanym nauk prawnych i profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Najbardziej znaną - choć niezrealizowaną - reformą Przemysława Czarnka jest ustawa określana mianem lex Czarnek (a także jej druga wersja - lex Czarnek 2.0), czyli ustawa, która miała uzależnić dostęp do szkół organizacji pozarządowych od decyzji podległego ministrowi kuratora. Ustawa wywołała sprzeciw nauczycieli i rodziców, jako forma upolitycznienia szkoły i pozbawienia dyrektorów szkół autonomii - sprzeciw ten doprowadził do zawetowania przez prezydenta Andrzeja Dudę zarówno pierwszej, jak i drugiej wersji ustawy.
Czytaj więcej
Jeśli w jakimś środowisku rodzice są tak skrzywieni, że wyraziliby zgodę na uczestnictwo dzieci w zajęciach z edukacji seksualnej prowadzonej przez organizację pozarządową, to zgodnie z art. 72 konstytucji państwo może tego zabronić, bo ma obowiązek chronienia dzieci przed demoralizacją – podkreśla Przemysław Czarnek.