Egzamin ósmoklasisty 2025 z języka polskiego: Jak będzie wyglądał? Ile potrwa?

Pisemny egzamin z języka polskiego rozpoczyna cykl trzech, obowiązkowych egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej. Co zmieniło się w egzaminie od zeszłego roku? Jakie typy zadań pojawią się w tegorocznych arkuszach?

Publikacja: 18.01.2025 08:47

Egzamin ósmoklasisty 2025 z języka polskiego rozpocznie się 13 maja o godz. 9:00.

Egzamin ósmoklasisty 2025 z języka polskiego rozpocznie się 13 maja o godz. 9:00.

Foto: Adobe Stock

Szczegółowe informatory przedmiotowe dotyczące egzaminu ósmoklasisty można pobrać ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2025?

Uczniowie kończący szkołę podstawową przystępują do egzaminów w maju. Termin główny egzaminu z języka polskiego to 13 maja (wtorek) o godz. 9:00. Dzień później uczniowie będą zdawać matematykę, a w kolejnym dniu – język obcy nowożytny. Termin dodatkowy egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego – 10 czerwca (wtorek) o godz. 9:00 – przewidziano dla uczniów, którzy ze względów zdrowotnych lub losowych nie będą mogli zdawać egzaminu w terminie głównym.

Kiedy uczniowie poznają wyniki egzaminu?

Wyniki majowych i czerwcowych egzaminów ósmoklasisty uczniowie i szkoły poznają 4 lipca 2025 roku. Przystąpienie do wszystkich trzech egzaminów pisemnych jest obowiązkowe, ale samego egzaminu nie można nie zdać. CKE nie określa wymaganego, minimalnego poziomu punktacji, który uczeń musi osiągnąć. Otrzymany wynik jest podawany w formę odsetka procentowego punktów, które uczeń zdobył za prawidłowe rozwiązanie pakietu zadań na arkuszu egzaminacyjnym.

Czytaj więcej

Egzamin ósmoklasisty 2025. Harmonogram: Terminy i podstawowe informacje

Ile trwa egzamin ósmoklasisty z języka polskiego? Jaką formę ma egzamin?

Wszystkie egzaminy przedmiotowe na egzaminie ósmoklasisty mają formę pisemną. Uczeń rozwiązuje zadania umieszczone na arkuszu egzaminacyjnym. Najwięcej czasu przewidziano na rozwiązanie zadań z języka polskiego – 120 minut w przypadku arkusza standardowego. Czas pracy może zostać wydłużony do 180 minut m.in. w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami. Na rozwiązanie arkusza przeznaczonego dla uczniów będących obywatelami Ukrainy przeznaczono do 210 minut.

Egzaminy ósmoklasisty z języka polskiego: Rodzaje zadań

Jak przypomina CKE, egzamin ósmoklasisty w 2025 r. sprawdza wiadomości i umiejętności określone w obowiązujących podstawach programowych kształcenia ogólnego. W arkuszu egzaminacyjnym umieszczono zadania otwarte i zamknięte. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in. zadania typu prawda-fałsz, zadania wielokrotnego wyboru oraz zadania na dobieranie. W przypadku zadań otwartych przewidziano m.in.:

  • zadania z luką - uczeń musi uzupełnić zdanie lub krótki tekst jednym lub kilkoma wyrazami,
  • stworzenie krótkiego tekstu, w tym form użytkowych (ogłoszenie, zaproszenie),
  • redagowanie rozszerzonej wypowiedzi pisemnej – wypracowanie.

Czytaj więcej

Więcej czasu na egzaminie ósmoklasisty. Od kiedy zmiany dla uczniów?

Pytania dotyczące lektur szkolnych

Uczniowie zmierzą się również z zadaniami sprawdzającymi znajomość treści i problematyki obowiązkowych lektur szkolnych. Jak podkreślono w informatorze przedmiotowym z języka polskiego część zadań zostanie oparta na tekstach niebędących lekturą obowiązkową lub na tekstach poetyckich. Ta grupa zadań ma na celu sprawdzenie umiejętności analizy i interpretacji danego typu tekstu (nie będzie za to wymagana znajomość treści konkretnego utworu literackiego).

Listy lektur obowiązkowych (poznawanych w całości i we fragmentach) oraz utworów literackich, do których uczniowie mogą odwołać się w wypracowaniu, są dostępne w Informatorze przedmiotowym (“Informator o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego od roku szkolnego 2024/2025”). W roku szkolnym 2024/2025 oraz 2025/2026 zadania z I części arkusza – dotyczące lektur obowiązkowych dla klas IV-VI – będą dotyczyć wyłącznie fragmentu lektury, który zostanie zamieszczony w arkuszu (nie będzie sprawdzana znajomość treści i problematyki całej lektury obowiązkowej).

Jak zbudowany jest arkusz egzaminacyjny? Ile punktów można uzyskać?

Arkusz – podobnie jak w przypadku poprzednich wersji – jest podzielony na dwie części. Pierwsza część zawiera zadania dotyczące analizy dwóch tekstów – literackiego (proza, tekst poetycki lub fragment dramatu) i nieliterackiego (np. tekstu naukowego, popularnonaukowego lub publicystycznego). W pierwszej części arkusza mogą pojawić się również pytania dotyczące tekstów ikonicznych, przysłów, powiedzeń. Za rozwiązanie zadań z tej części uczeń może otrzymać 25 punktów, w tym ok. 50 proc. punktów za zadania otwarte.

Druga część arkusza zawiera propozycje dwóch tematów wypracowań (do wyboru) - temat o charakterze twórczym (opowiadanie twórcze) oraz temat o charakterze argumentacyjnym (rozprawka, przemówienie). W każdym z tematów należy odwołać się do obowiązkowej lektury szkolnej oraz/lub do utworów samodzielnie wybranych przez ucznia. Za wypracowanie uczeń może otrzymać 20 punktów. Łącznie za rozwiązanie zadań z obydwu części arkusza egzaminacyjnego można otrzymać 45 punktów.

Szczegółowe informatory przedmiotowe dotyczące egzaminu ósmoklasisty można pobrać ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2025?

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty 2025: Lista lektur i innych utworów, do których można się odwołać
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025 z języka angielskiego: Jak wygląda egzamin pisemny, a jak ustny?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty 2025. Harmonogram: Terminy i podstawowe informacje
Matura i egzamin ósmoklasisty
Zmiany dla maturzystów. Ministerstwo edukacji przedstawiło projekt
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025. Język polski: Co będzie na egzaminie? Wymagania, tematy, czas
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego