Jak zdać maturę z angielskiego i uzyskać świadectwo dojrzałości?
Wymagane jest uzyskanie co najmniej 30 proc. punktów z każdego egzaminu obowiązkowego w części ustnej (język polski, język obcy nowożytny) i pisemnej (język polski, matematyka, język obcy nowożytny). Obowiązkowe jest również przystąpienie do wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (poziom dwujęzyczny w przypadku języka obcego nowożytnego zdawanego przez absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych).
19 grudnia 2024 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja podtrzymuje brak wymogu progu zdawalności 30 proc. dla przedmiotu dodatkowego (poziom rozszerzony) na maturze – obowiązkowe wciąż pozostaje podejście do egzaminu. Zgodnie z zapisami nowelizacji Ustawy próg 30 proc. dla przedmiotu dodatkowego nie będzie obowiązywać w przypadku kolejnych roczników: 2024/2025, 2025/2026 oraz 2026/2027.
Jak wygląda matura pisemna z języka angielskiego?
Czas pracy jest taki sam w przypadku egzaminów zdawanych zarówno w Formule 2023, jak i Formule 2015. Zdający pisemny egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie podstawowym mają 120 minut na wypełnienie arkusza. Na poziomie rozszerzonym czas realizacji zadań to 150 minut, a dla matury pisemnej na poziomie dwujęzycznym – 180 minut.
Wymagania ogólne i szczegółowe dla egzaminów z języków obcych nowożytnych określają poszczególne podstawy programowe. W przypadku części pisemnej matur sprawdzany jest poziom biegłości językowej dotyczący rozumienia ze słuchu (15 zadań, w tym zadania zamknięte i otwarte, 1 pkt za każde zadanie), rozumienia tekstów pisanych (20 zadań - egzamin na poziomie podstawowym) oraz znajomości środków językowych (13 zadań, egzamin na poziomie podstawowym). Uczniowie muszą również zredagować wypowiedź pisemną (pp – od 100 do 150 wyrazów, maks. 12 pkt.). W przypadku matur na poziomie podstawowym będzie to tekst użytkowy z elementami opisu, przedstawienia wad i zalet różnych rozwiązań lub z elementami relacjonowania. Maturzyści piszący egzamin na poziomie rozszerzonym będą z kolei redagować tekst argumentacyjny (tu np. list formalny, artykuł publicystyczny lub rozprawka). Za rozwiązanie wszystkich zadań można uzyskać maksymalnie 60 punktów.