Aktualizacja: 17.03.2025 12:49 Publikacja: 20.08.2024 11:50
Foto: Adobe Stock
Uczniowie, którzy nie zdali w maju jednego z trzech obowiązkowych egzaminów maturalnych, mają dziś możliwość powtórnego spróbowania swoich sił z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Jutro zaś odbędą się egzaminy ustne z języka polskiego i obcego, również obowiązkowe. Łącznie podchodzących dziś (20.08 egzamin pisemny) i jutro (21.08 egzamin ustny) maturzystów będzie 25,8 tys: do matury pisemnej podejdzie dziś w sumie 23 972 tys. uczniów, a do ustnej – 1867 osób.
Każdego roku uczniowie przystępujący do matury mają obowiązek zadeklarować, jakie przedmioty i na jakim poziomie będą zdawać na egzaminie. Decyzja jest ostateczna, bez możliwości zmiany. Kiedy upływa termin składania deklaracji maturalnych?
Przed tegorocznymi maturzystami ostatnie miesiące przygotowań do egzaminu dojrzałości. Abiturienci kończą rok szkolny znacznie wcześniej niż pozostali uczniowie szkół średnich. Przed rozpoczęciem egzaminacyjnych zmagań będą mieli chwilę oddechu. Kiedy maturzyści zakończą zajęcia w roku szkolnym 2024/2025?
Czas egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu będzie wydłużony - informuje Ministerstwo Edukacji. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie w czwartek 30 stycznia.
Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, ale przystąpienie do niego jest obowiązkowe, zaś wyniki mają duże znaczenie przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Kiedy zostaną ogłoszone wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025?
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Egzamin z języka nowożytnego będzie ostatnim, z jakim przyjdzie zmierzyć się ósmoklasistom. Większość osób przystąpi do egzaminu z angielskiego. Ma on na celu sprawdzenie, w jakim stopniu uczniowie spełniają wymagania z podstawy programowej.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Szykowana reforma edukacji pozbawiona jest wiarygodnej podbudowy naukowej, powstaje w absurdalnym tempie i przy fasadowej partycypacji społecznej – pisze dyrektor Zespołu Szkół STO na warszawskim Bemowie Jarosław Pytlak.
Związek Nauczycielstwa Polskiego przypomina nauczycielom, że mogą odzyskać pieniądze za przepracowane nadgodziny. Aby im to ułatwić, związek przygotował wzór dokumentu z wezwaniem do zapłaty. ZNP zachęca pedagogów, by skorzystali z przysługującego im prawa i wyjaśnia, jak przeprowadzić procedurę.
Od wielu lat najlepiej do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze przygotowuje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Tak też było w 2024 roku. Zdało 90 proc. absolwentów tej uczelni - wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Wymóg oświadczenia o poddaniu dziecka szczepieniom jako kryterium dostępu do publicznego żłobka lub przedszkola jest zgodny z prawem, w tym z konstytucją.
Prawnicy od lat dyskutują o zaletach mediacji i pomysłach na jej upowszechnienie. Co zrobić, by wreszcie nastąpił przełom? O tym mówi Patrycja Starczewska, radczyni prawna z kancelarii Clyde & Co.
Jeśli do szkół miałoby wrócić przysposobienie obronne, dobrze by było, gdyby oprócz nauczycieli, zajęcia prowadzili specjaliści np. przedstawiciele organizacji proobronnych – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” gen. Bogusław Pacek.
Nigdy dosyć wiedzy o prawach swoich i innych ludzi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas