Problemy z nauką na odległość. Część zajęć fikcyjna

Prawie 4 mln uczniów jest na nauczaniu zdalnym – podało MEN. Tyle że w poniedziałek wiele zajęć odbywało się fikcyjnie, bo nie działały dzienniki elektroniczne, a nauczyciele trafili na L4.

Aktualizacja: 27.10.2020 10:38 Publikacja: 26.10.2020 19:38

Problemy z nauką na odległość. Część zajęć fikcyjna

Foto: AFP

Nauka zdalna w klasach 4–8 potrwa do 8 listopada – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Taki tryb nauki dotyczy około 1 mln 800 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych i niecałe 2 mln uczniów klas 4–8.

W szkolnych murach są tylko uczniowie klas młodszych (1,4 mln osób), a częściowo także uczniowie szkół specjalnych (ponad 33 tys. dzieci).

Problem jednak w tym, że podobnie jak na wiosnę, trudno było uczniom połączyć się z dziennikiem elektronicznym. W poniedziałek od rana pojawiały się informacje o zawieszającym się Librusie czy Vulcanie, którego wiele szkół wykorzystuje do kontaktu z uczniami.

– Dzienniki elektroniczne to narzędzia do komunikowania się z uczniami i rodzicami. Opieranie na nich zdalnej edukacji pokazuje, jak bardzo nie jesteśmy do niej przygotowani – mówi Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Dzienniki elektroniczne prowadzone są przez firmy, a nie przez ministerstwo. Resort stworzył jedynie platformę epodreczniki.pl, gdzie znajdują się materiały edukacyjne do wykorzystania na lekcji. Od końca sierpnia można za jej pomocą prowadzić zdalne lekcje, ale szkoły nie zdążyły się na nie jeszcze przestawić. – Zmarnowano pół roku. Zamiast przekonywać nas do tego, że zdalna edukacja nam nie grozi, powinno się przygotować szkoły na taką ewentualność – mówi Pleśniar.

Kłopot był także z nauczycielami. – Po tym weekendzie nastąpił wysyp nauczycieli z koronawirusem. Mamy sygnały od dyrektorów, że w niektórych placówkach nie pojawiła się w pracy nawet połowa kadry. Nie było komu poprowadzić lekcji – wskazuje Pleśniar.

Tak jak na wiosnę, niektórzy uczniowie nie pojawili się na lekcjach. Co prawda dyrektorzy szkół mieli obowiązek zorganizować sprzęt dla tych, którzy go nie mają, ale na lekcjach nie pojawili się także ci, którzy od ub. roku szkolnego zdążyli już zapomnieć hasła i nie mogli się zalogować.

Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?