Pięć lat temu Wyższa Szkoła Morska w Gdyni zmieniła status i otrzymała uprawnienia Akademii Morskiej. Dziś akademia jest największą państwową uczelnią morską w Polsce i jedną z największych w Europie. Kształci od 1920 roku oficerów floty handlowej i wysoko wykwalifikowane kadry dla gospodarki morskiej.
Studenci uczą się na czterech wydziałach: Nawigacyjnym, Mechanicznym, Elektrycznym oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa. – Siedem i pół tysiąca naszych studentów ma do wyboru siedem kierunków i 23 specjalności – mówi rektor prof. dr hab. inż. Józef Lisowski. Absolwenci AM zyskują tytuł magistra inżyniera odpowiedniej specjalności i oficerski stopień podchorążego Marynarki Wojennej, a absolwenci specjalności morskiej tytuł magistra inżyniera i dyplom oficera marynarki handlowej. – Akademia spełnia światowe wymogi w zakresie kształcenia oficerów floty handlowej, a wydziały mają międzynarodowy certyfikat jakości ISO 9001. Nasi wykładowcy to wykwalifikowana kadra naukowo-dydaktyczna, co trzeci nauczyciel ma dyplom morski – mówi Tomasz Degórski, rzecznik AM. Trzy wydziały mają uprawnienia nadawania stopnia doktora: Wydział Elektryczny w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie elektrotechnika, Wydział Mechaniczny w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn, oraz Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa w dziedzinie nauk ekonomicznych, w dyscyplinie towaroznawstwo. Studenci część studiów mogą odbyć za granicą. Doświadczenie zdobywają podczas obowiązkowych praktyk. Akademia Morska jest armatorem dwóch statków morskich, na których studenci się szkolą. To znany żaglowiec s/v „Dar Młodzieży” oraz statek badawczo-szkoleniowy m/s „Horyzont II”. Uczelnia ma w ofercie także studia podyplomowe.
– Wykształcenie zdobyte w akademii gwarantuje znalezienie dobrej pracy u najbardziej prestiżowych armatorów – mówi rektor. Uczelnia może pochwalić się także bogatą infrastrukturą, nowoczesnym wyposażeniem laboratoriów, w tym różnego typu symulatorami oraz uczelnianą siecią komputerową. – Oferujemy studentom dobre warunki socjalno-bytowe i kulturalno-rekreacyjne: młodzież może liczyć na stypendia naukowe i socjalne oraz za osiągnięcia sportowe – dodaje rzecznik. Uczelniana biblioteka posiada ponad 100 tysięcy woluminów i jest bogato zaopatrzona w fachową literaturę. Biblioteka jest skomputeryzowana, a czytelnia jest otwarta do wieczora. Uczelnia ma także kampus. – Do dyspozycji studentów spoza Trójmiasta jest prawie 900 miejsc w akademikach. W Domu Studenckim położonym przy ul. Sędzickiego może zamieszkać 314 osób. Pozostałe domy mieszczą się przy ul. Beniowskiego, w pobliżu kompleksu głównych zabudowań uczelni i łącznie może w nich zamieszkać ponad 600 osób – dodaje rzecznik. Miesięczny koszt zakwaterowania wynosi od 290 do 385 zł w zależności od standardu. Studenci mają do dyspozycji także stołówkę. Średnia cena obiadu wynosi około 11 zł. – Po zajęciach studenci mogą rozwijać swoją sprawność fizyczną oraz intelektualną w sekcjach sportowych i w 18 kołach naukowych, m.in. w Naukowym Kole Jakości Quality Team, Naukowym Kole Chemii czy Naukowym Kole Badań Podwodnych Sea Quest oraz w organizacjach studenckich – mówi Degórski. Studenci założyli chór, do którego może się zgłosić każdy, kto chciałby śpiewać.
– Uczymy nawigatorów i mechaników, którzy bez trudu znajdują pracę w lądowych służbach armatorskich, portach, żeglugach śródlądowych, przedsiębiorstwach logistyczno-spedycyjnych i transportowych, ponieważ spełniają wszystkie wymagania współczesnej floty transportowej i rybackiej. Absolwenci uczelni to ludzie odpowiedzialni, świetnie mówiący po angielsku z nowoczesną wiedzą techniczną – mówi Katarzyna Opalińska, rzeczniczka Akademii Morskiej w Szczecinie.
Studenci mają tu do wyboru trzy wydziały: Nawigacyjny, Mechaniczny oraz Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu na studiach I stopnia (inżynierskich) i II stopnia (magisterskich), stacjonarnych i niestacjonarnych.