Województwo śląskie jako pierwsze w Polsce rozpoczęło wprowadzanie projektu w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Twórcą programu Baltie jest czeski informatyk Bohumir Soukup z firmy SGP Systems, który napisał go specjalnie dla uczniów. Mogą z niego korzystać dzieci w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania. Podstawy przyswoją nawet sześciolatki. – Jako pierwsi w Polsce podpisaliśmy porozumienie z czeską firmą SGP Systems i dzięki temu wszystkie zainteresowane projektem szkoły mogą do niego przystąpić i do końca roku kalendarzowego bezpłatnie korzystać z programów Baltie 3, Baltie 4 oraz C#. Zajęcia z programowania mają już dzieci z najmłodszych klas i poprzez zabawę uczą się logicznego myślenia. Nauczyciele twierdzą, że uczniowie są otwarci na tego typu wyzwania i aktywnie uczestniczą w zajęciach – mówi Anna Wietrzyk, rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Katowicach.

O zainteresowaniu Baltie świadczy liczba miast w województwie śląskim, których szkoły biorą udział w przedsięwzięciu. Pierwsza była Szkoła Podstawowa nr 10 w Będzinie, w której Bohumir Soukup poprowadził za darmo lekcję pokazową dla nauczycieli i czwartoklasistów. Zdaniem Soukupa programowanie jest łatwe, wymaga jedynie logicznego myślenia, ale efekty pracy są zaskakujące. Można stworzyć animacje, gry, programy do liczenia, rysowania itp. Drugą zainteresowaną szkołą, która przystąpiła do projektu, był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Bytomiu. Dołączyła także Szkoła Podstawowa nr 24 w Bielsku-Białej, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Dąbrowie Górniczej. W ciągu najbliższych miesięcy lekcje programowania realizowane będą w sumie w kilkunastu szkołach w naszym regionie, m.in. w Dąbrowie Górniczej, w Jaworznie, Pszczynie, Tychach, w powiecie bieruńsko-lędzińskim.

– Szkoły, które zamierzają wprowadzić u siebie zajęcia z programowania, powinny po pierwsze wytypować koordynatora, który zaloguje się na stronie www.sgpsys.pl. Po udanej rejestracji i weryfikacji szkoły na podany adres e-mailowy zostanie przesłana informacja dotycząca logowania się, które umożliwi nauczycielom oraz uczniom bezpłatne korzystanie z oprogramowania. Ale najpierw szkoła uczestnicząca w projekcie zostaje zaproszona na bezpłatne warsztaty poświęcone metodyce nauczania z wykorzystaniem najnowszej technologii informacyjnej, które prowadzi Bohumir Soukup – tłumaczy rzeczniczka. Szkoła nie ponosi żadnych kosztów i może korzystać z programu do końca roku 2011. Po tym terminie 50 szkół, w których uczniowie będą najbardziej zaangażowani, będzie uczestniczyć w międzynarodowych konkursach programistycznych i dostanie licencję bezterminową.

To nie pierwsza pionierska inicjatywa katowickiego kuratorium promująca nowoczesne technologie w szkołach. W zeszłym roku w ramach projektu „Lekki jak piórko" osiem podstawówek ze Śląska dostało netbooki wyposażone w elektroniczne wersje podręczników oraz gry edukacyjne. Jako pierwsi dostali je uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Katowicach. – Obecne pokolenie to ludzie zdobywający wiedzę przez obraz i dźwięk. Atrakcyjna forma musi się też pojawić w edukacji, bo dopiero wtedy będzie ona w zgodzie z oczekiwaniami uczniów. Praca w systemie połączonych komputerów, nad którymi „władzę" ma nauczyciel, wnosi do nauczania nową jakość. Nauczyciel ma możliwość obserwowania, w jaki sposób myśli dziecko, zaś uczeń dochodzi do różnych rozwiązań metodą prób i błędów, nie zostawiając śladów, jak jest to w przypadku kartki papieru. To wzmacnia jego pewność siebie, szczególnie ucznia słabego – mówi Elżbieta Bryl, nauczycielka ze SP nr 33 w Katowicach.