Aktualizacja: 09.10.2017 17:27 Publikacja: 09.10.2017 17:24
- Żeby polskie uczelnie mogły rywalizować z najlepszymi europejskimi uczelniami, potrzebne są zmiany. Do realizacji projektu potrzebne jest dofinansowanie od państwa. Żadna reforma nie pomoże, jeżeli nakłady finansowe nie będą wyższe. Nie będziemy konkurować z prestiżowymi uniwersytetami jeżeli nie otrzymamy odpowiedniego dofinansowania – uważa profesor Stanisław Mocek.
Zdaniem gościa programu dość wyraźna selekcja uczelni na poziomie akademickim i zawodowym ma na celu możliwość rywalizacji polskich uczelni z innymi. Do tego powinno się zwiększyć nakłady finansowe. Tworzenie uczelni zawodowych w małych ośrodkach, dawałoby szansę uboższym studentom. Reformy powinny być zrobione już w latach 90. Obecnie zmiany będą trudne do zrealizowania, ponieważ Jarosław Gowin musiałby się przebić przez budżety innych resortów, co może stanowić wielki problem.
Profesor podkreślił opinię dotyczącą postrzegania elit przez społeczeństwo polskie. Zauważył, że bardzo często spotyka się z pejoratywnym odbiorem słowa "elita". Zdaniem rozmówcy zjawisko jest przyczyną prowadzenia polityki rządzących. Retoryka antyelitarna jest już znana z poprzednich lat władzy PiS. Trzeba przypomnieć, że już Ludwik Dorn mówił o "wykształciuchach" i "łżeelitach". To wszystko się wpisywało w retorykę antyelitarną i antyinteligencką. Zamierzenie polegało na odwołaniu się do tak zwanego zwykłego człowieka. Mówiło się przez kilkanaście lat, o tak zwanych kosztach transformacji, ponoszonych przez zwykłego człowieka. Prawda jest jednak taka, że teraz nowe elity zamieniają stare.
Zdaniem Mocka mamy do czynienia z wymianą elit. W przypadku środowiska akademickiego zjawisko nie występuje. - Na razie nie została przeprowadzana wymiana autorytetów w społeczności naukowej i akademickiej. Tutaj rewolucyjne zmiany mogłyby mieć negatywne skutki - ocenia wykładowca.
Profesor skomentował sprawę konfliktu politycznego. Przypomniał paradoksalne zrealizowanie przez PiS, obamowskiego hasła "yes we can". Wypowiedział
się także na temat tworzenia pozytywnych autorytetów w środowisku zjednoczonej prawicy. - Andrzej Duda buduje swój obóz polityczny i zaufanie, na przykład poprzez powołanie Narodowej Rady Rozwoju - mówi. Pojawia się jednak problem, że uprawnienia prezydenta są zbyt ograniczone. Jednocześnie Mocek twierdzi, że nie może powstać tak zwany super-rząd, jak za czasów PRL.
- Widać, że projekty nowej ustawy powołanej przez Jarosława Gowina mają charakter zmiany. Jest to przykład współdziałania elit ze środowiskiem naukowym.
Zauważamy, że te autorytety akademickie nie zostały dotknięte wymianą. Politycy PiS nie są przekonani do reformy. Ryszard Terlecki ocenił ją mianem dziwnej. Pytanie, co dalej z tym projektem? – mówi Stanisław Mocek.
Dla jurorów tegorocznego plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku” najciekawszym słowem było „czemó”. Znaczenie jest standardowe, ale nikt nie wie, dlaczego na końcu wyrazu jest „ó”. A może to po prostu „o” z akcentem?
Już nie wystarczy 50 proc. obecności na zajęciach, by być klasyfikowanym. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje nowe przepisy dotyczące frekwencji w szkole. „Rzeczpospolita” dowiaduje się z kręgów bliskich resortu Barbary Nowackiej, że zmiana może być rewolucyjna.
W redakcji "Rzeczpospolitej" rozumiemy, że edukacja jest ważna. Bo to od niej zależy przyszłość i dobrobyt naszego kraju. Dlatego rozpoczynamy debatę o tym, w jaki sposób i w jakim kierunku powinny iść zmiany w szkole.
Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka odwołała Marcina Smolika ze stanowiska dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Resort poinformował o tym w swoich mediach społecznościowych.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Szkołę w Chmurze często kończą uczniowie, którzy w tradycyjnym systemie nie mieliby żadnych szans. Egzaminy może zdali słabo, ale przynajmniej ukończyli szkołę.
Coraz bliżej rewolucji w szkołach. Kończą się właśnie prace nad profilem absolwenta, które są pierwszym krokiem do reformy edukacji planowanej na 2026 r. Dodatkowo MEN zastanawia się, czy nie zmienić sposobu oceniania w szkole.
Rzecznik dyscyplinarny przy ministrze nauki wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie dyscyplinarnej dr. Michała Sopińskiego, rektora-komendanta Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie - poinformowało w czwartek Ministerstwo Sprawiedliwości.
- Część Episkopatu idzie na polityczne zwarcie. Bardzo mocno zaostrzony ton zbiega się z kampanią. Część po prostu zapisała Kościół do PiS-u - uważa Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej. Odpowiedziała w ten sposób na oświadczenie w sprawie lekcji religii w szkołach. Jak dodała, „nie wszyscy patrzą na to ze spokojem”.
Ponad 60 proc. ankietowanych przez IBRiS uważa, że wprowadzenie do szkół edukacji zdrowotnej nie niesie ze sobą ryzyka deprawacji i nadmiernej seksualizacji młodych ludzi.
W badaniu umiejętności osób dorosłych PIAAC Polska odnotowała jeden z największych spadków w wynikach. Potrzeba inwestowania w edukację dorosłych oraz wsparcia grup o niskich kompetencjach.
W ramach popularnego programu unijnego można ubiegać się o dofinansowanie działań związanych z szeroko rozumianą edukacją. Program Erasmus+ obejmuje lata 2021-2027. Jednym z kluczowych priorytetów projektu jest mobilność edukacyjna.
Dla jurorów tegorocznego plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku” najciekawszym słowem było „czemó”. Znaczenie jest standardowe, ale nikt nie wie, dlaczego na końcu wyrazu jest „ó”. A może to po prostu „o” z akcentem?
Nie ma porozumienia w sprawie lekcji religii między stroną kościelną a rządową. Po poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski, strona kościelna zapowiada "dalsze kroki prawne wobec naruszenia obowiązujących przepisów".
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas