Aktualizacja: 09.10.2017 17:27 Publikacja: 09.10.2017 17:24
- Żeby polskie uczelnie mogły rywalizować z najlepszymi europejskimi uczelniami, potrzebne są zmiany. Do realizacji projektu potrzebne jest dofinansowanie od państwa. Żadna reforma nie pomoże, jeżeli nakłady finansowe nie będą wyższe. Nie będziemy konkurować z prestiżowymi uniwersytetami jeżeli nie otrzymamy odpowiedniego dofinansowania – uważa profesor Stanisław Mocek.
Zdaniem gościa programu dość wyraźna selekcja uczelni na poziomie akademickim i zawodowym ma na celu możliwość rywalizacji polskich uczelni z innymi. Do tego powinno się zwiększyć nakłady finansowe. Tworzenie uczelni zawodowych w małych ośrodkach, dawałoby szansę uboższym studentom. Reformy powinny być zrobione już w latach 90. Obecnie zmiany będą trudne do zrealizowania, ponieważ Jarosław Gowin musiałby się przebić przez budżety innych resortów, co może stanowić wielki problem.
Profesor podkreślił opinię dotyczącą postrzegania elit przez społeczeństwo polskie. Zauważył, że bardzo często spotyka się z pejoratywnym odbiorem słowa "elita". Zdaniem rozmówcy zjawisko jest przyczyną prowadzenia polityki rządzących. Retoryka antyelitarna jest już znana z poprzednich lat władzy PiS. Trzeba przypomnieć, że już Ludwik Dorn mówił o "wykształciuchach" i "łżeelitach". To wszystko się wpisywało w retorykę antyelitarną i antyinteligencką. Zamierzenie polegało na odwołaniu się do tak zwanego zwykłego człowieka. Mówiło się przez kilkanaście lat, o tak zwanych kosztach transformacji, ponoszonych przez zwykłego człowieka. Prawda jest jednak taka, że teraz nowe elity zamieniają stare.
Zdaniem Mocka mamy do czynienia z wymianą elit. W przypadku środowiska akademickiego zjawisko nie występuje. - Na razie nie została przeprowadzana wymiana autorytetów w społeczności naukowej i akademickiej. Tutaj rewolucyjne zmiany mogłyby mieć negatywne skutki - ocenia wykładowca.
Profesor skomentował sprawę konfliktu politycznego. Przypomniał paradoksalne zrealizowanie przez PiS, obamowskiego hasła "yes we can". Wypowiedział
się także na temat tworzenia pozytywnych autorytetów w środowisku zjednoczonej prawicy. - Andrzej Duda buduje swój obóz polityczny i zaufanie, na przykład poprzez powołanie Narodowej Rady Rozwoju - mówi. Pojawia się jednak problem, że uprawnienia prezydenta są zbyt ograniczone. Jednocześnie Mocek twierdzi, że nie może powstać tak zwany super-rząd, jak za czasów PRL.
- Widać, że projekty nowej ustawy powołanej przez Jarosława Gowina mają charakter zmiany. Jest to przykład współdziałania elit ze środowiskiem naukowym.
Zauważamy, że te autorytety akademickie nie zostały dotknięte wymianą. Politycy PiS nie są przekonani do reformy. Ryszard Terlecki ocenił ją mianem dziwnej. Pytanie, co dalej z tym projektem? – mówi Stanisław Mocek.
Co roku tysiące młodych ludzi chce rozpocząć studia na kierunku wybranym zgodnie z ich zainteresowaniami. Jednym z dylematów, przed którym stają, jest ten dotyczący modelu kształcenia: studia dwustopniowe czy jednolite magisterskie? Oba systemy mają swoje zalety, które warto poznać przed podjęciem decyzji. Przedstawimy je w dzisiejszym artykule.
Postawiliśmy na decentralizację i autonomię szkół. To przynosi efekty – mówi Kristina Kallas, minister edukacji i badań Estonii.
Wiosną 2025 roku Zakopane ponownie stanie się miejscem spotkania naukowców, pedagogów, nauczycieli, studentów i wszystkich osób zainteresowanych przyszłością edukacji. XXXI Tatrzańskie Sympozjum Naukowe „Edukacja jutra” zapowiada się jako jedno z najważniejszych forów debat o przyszłości polskiego szkolnictwa, przyciągając nie tylko specjalistów, ale i obserwatorów szukających odpowiedzi na pytania o kształt i sens współczesnego nauczania.
Dla jurorów tegorocznego plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku” najciekawszym słowem było „czemó”. Znaczenie jest standardowe, ale nikt nie wie, dlaczego na końcu wyrazu jest „ó”. A może to po prostu „o” z akcentem?
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Już nie wystarczy 50 proc. obecności na zajęciach, by być klasyfikowanym. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje nowe przepisy dotyczące frekwencji w szkole. „Rzeczpospolita” dowiaduje się z kręgów bliskich resortu Barbary Nowackiej, że zmiana może być rewolucyjna.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Zmiany w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych, więcej edukacji finansowej i obronnej, terenoznawstwo, edukacja zdrowotna – to zmiany w szkole, które są już przesądzone. Jak będzie wyglądała nauka w polskich szkołach? W podcaście „Szkoła na nowo” opowiada Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji narodowej.
Uniewinnionemu od zarzutów dyscyplinarnych nauczycielowi wypłaca się zaległe dodatki – uznał Sąd Najwyższy.
Szykowana reforma edukacji pozbawiona jest wiarygodnej podbudowy naukowej, powstaje w absurdalnym tempie i przy fasadowej partycypacji społecznej – pisze dyrektor Zespołu Szkół STO na warszawskim Bemowie Jarosław Pytlak.
Związek Nauczycielstwa Polskiego przypomina nauczycielom, że mogą odzyskać pieniądze za przepracowane nadgodziny. Aby im to ułatwić, związek przygotował wzór dokumentu z wezwaniem do zapłaty. ZNP zachęca pedagogów, by skorzystali z przysługującego im prawa i wyjaśnia, jak przeprowadzić procedurę.
Od wielu lat najlepiej do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze przygotowuje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Tak też było w 2024 roku. Zdało 90 proc. absolwentów tej uczelni - wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Wymóg oświadczenia o poddaniu dziecka szczepieniom jako kryterium dostępu do publicznego żłobka lub przedszkola jest zgodny z prawem, w tym z konstytucją.
Prawnicy od lat dyskutują o zaletach mediacji i pomysłach na jej upowszechnienie. Co zrobić, by wreszcie nastąpił przełom? O tym mówi Patrycja Starczewska, radczyni prawna z kancelarii Clyde & Co.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas