Jak tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski, równolegle do zarządzania epidemią resort przygotowuje rozwiązania mające poprawić jakość opieki zdrowotnej – regulacje płacowe, nowe rozwiązania dla szpitali, a teraz ułatwienia ścieżki studiów medycznych.
– Głównym deficytem, który nie pozwala w odpowiednim stopniu reagować i wykorzystywać zasobów systemu, jest brak ludzi. Przygotowaliśmy więc dla młodych pakiet rozwiązań, który ma zachęcać i przekonywać do studiowania medycyny, a już podczas studiów ułatwiać tę ścieżkę – tłumaczył szef resortu zdrowia.
Pakiet, opracowany przez wiceministra zdrowia ds. dialogu Piotra Brombera wspólnie ze studentami medycyny i lekarzami z Porozumienia Rezydentów, składa się z siedmiu punktów, a ich wdrożeniem zajmą się specjalne zespoły robocze.
Czytaj więcej
Uczelnie przedłużają kształcenie zdalne, a studenci chcieliby za taką naukę płacić mniej. Uniwersytety i szkoły wyższe nie kwapią się do obniżki czesnego.
Jak wyliczał Piotr Bromber, w pakiecie znajdą się kredyty dla studentów, zwiększenie poziomu partycypacji w podejmowanych decyzjach, program „Młody dydaktyk", mający zachęcić młodych do pracy dydaktycznej, oraz „Praca dla studenta", a także obszar zwiększenia kompetencji i umiejętności m.in. w zakresie komunikacji, radzenia sobie z odpowiedzialnością i stresem.