W Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu trwa nabór na stacjonarne studia licencjackie na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Inauguracja nauki odbędzie się 8 marca. – Rośnie zapotrzebowanie na kompetentnych specjalistów z tego obszaru życia społecznego – informuje Natasza Starik odpowiedzialna za promocję uczelni. Dodaje, że studenci tego kierunku będą poznawali problemy bezpieczeństwa współczesnego świata oraz najbliższego środowiska przyrodniczego, społecznego i kulturowego.
Podczas studiów słuchacze nie tylko będą mieć wykłady z nauk społecznych, ale zapoznają się też z problematyką bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w skali globalnej, regionalnej, narodowej i lokalnej. – Nasi studenci opanują procedury zarządzania bezpieczeństwem, ze szczególnym uwzględnieniem planowania i koordynacji działań na niższych szczeblach administracji publicznej w sytuacjach kryzysowych – mówi Natasza Starik. Wykładowcy na kierunku bezpieczeństwo narodowe pochodzą z Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa. Czesne za rok nauki wynosi 3,6 tys. zł.
Zdaniem Starik absolwenci będą przygotowani do pracy w strukturach administracji publicznej, organizacjach zajmujących się bezpieczeństwem obywateli i podmiotów gospodarczych oraz w zespołach reagowania kryzysowego. Nauczą się zachowania koniecznych zasad etycznych, rozwiązywania problemów zawodowych, gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Poznają też specjalistyczne słownictwo w językach polskim i angielskim.
Na studiach podyplomowych na poznańskiej uczelni można również wybrać jedną z czterech specjalności. To bezpieczeństwo antyterrorystyczne, bezpieczeństwo szkolne, detektywistyka i wywiad gospodarczy, kryminalistyka i metody zwalczania przestępczości. Zajęcia na każdym z nich trwają dwa semestry, a czesne kosztuje w zależności od kierunku od 1,2 do 1,6 tys. zł.
Studia podyplomowe o specjalności bezpieczeństwo antyterrorystyczne adresowane są do osób, które są zatrudnione na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołami pracowników zajmujących się organizowaniem, zabezpieczaniem oraz edukowaniem z zakresu bezpieczeństwa antyterrorystycznego oraz dla funkcjonariuszy różnych służb i wojska. – Przygotowują one kadry cywilne i służby mundurowe do pracy w strukturach systemu bezpieczeństwa antyterrorystycznego, w organizacjach międzynarodowych i zagranicznych przedstawicielstwach Polski – dodaje Natasza Starik.