Inne spojrzenie na rynek ubezpieczeń

Piotr Kania jest autorem nagrodzonej pracy doktorskiej z dziedziny ubezpieczeń

Publikacja: 20.05.2008 13:38

Inne spojrzenie na rynek ubezpieczeń

Foto: Rzeczpospolita

Rz: Czym pan się zajmuje?

Piotr Kania:

Jestem pracownikiem naukowym Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Pracuję jako adiunkt w Katedrze Finansów na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń. Z Akademią jestem związany od 1990 roku, kiedy to rozpocząłem studia ze specjalnością finanse i inwestycje, które ukończyłem w 1995 roku. Pracę magisterską pisałem z zakresu ryzyka ubezpieczeniowego. W swojej pracy naukowej skupiłem się na problematyce finansów publicznych, z uwzględnieniem systemu ubezpieczeń społecznych, a także na ubezpieczeniach gospodarczych.

Czy konkurs Warty i Kredyt Banku był dla pana ważny?

Tak. Jest on znany od lat w środowisku finansistów i ubezpieczeniowców. Cieszy się uznaniem i prestiżem. Atrakcyjność konkursu podnoszą zarówno wysokie nagrody pieniężne, jak i publikacja nagrodzonych prac w formie książki. Dzięki temu najlepsze prace są udostępniane szerszemu kręgowi osób.

Startując w konkursie, chciał pan się pochwalić swoimi umiejętnościami przed autorytetami z zakresu ubezpieczeń i bankowości?

Poniekąd. Chciałem upublicznić badania, które przeprowadziłem, by napisać pracę doktorską. Ale po akceptacji mojego promotora, pani prof. Krystyny Znanieckiej, długo się wahałem, czy wysłać pracę na konkurs, głównie ze względu na podjęty w niej problem badawczy, który znajduje się na pograniczu finansów i ubezpieczeń, a w zasadzie dotyczy narzędzi racjonalnych decyzji gospodarstw domowych. Mam po prostu trochę inne spojrzenie na rynek ubezpieczeń i pracę zakładów zajmujących się tym.

Czym zachwycił pan jurorów, że ocenili pracę jako najlepszą?

Myślę, że wysokim poziomem merytorycznym. Cieszę się, że wysiłek włożony w pisanie, zdobycie informacji do badań został doceniony. Praca doktorska dotyczyła racjonalnych decyzji konsumenckich w zakresie ubezpieczenia na życie. Przeprowadzone badania mają wskazać, jakie są relacje między klientem i zakładem ubezpieczeniowym, a jakie powinny być, by osiągnąć sukces finansowy i zadowolić klienta oraz firmę. Z moich badań wynika, że zarówno klient, jak i zakład ubezpieczeń mogą czerpać korzyści z ubezpieczenia na życie, ale niezbędnym do tego warunkiem jest dopasowanie ubezpieczenia do potrzeb klienta.

Czy wygrana pomoże w karierze zawodowej?

Decyzję o tym, co chcę robić w życiu, podjąłem już wiele lat temu. Praca na uczelni wyższej jest spełnieniem moich oczekiwań zawodowych. Dla mnie otrzymana nagroda za pracę doktorską jest przede wszystkim potwierdzeniem słuszności wyboru zainteresowań naukowych, a zwłaszcza tego, że utylitarne podejście do problemu badawczego jest również doceniane w środowisku naukowym.

Czy powinno być więcej tego rodzaju konkursów?

Zdecydowanie. Uważam, że są bardzo przydatne. Pozwalają przede wszystkim na skonfrontowanie prowadzonych badań naukowych w różnych ośrodkach naukowo-dydaktycznych. Poza tym środowisko akademickie oraz praktycy mogą się zapoznać z osiągnięciami dydaktycznymi i naukowymi wyższych uczelni, które od niedawna zajmują się problematyką ubezpieczeniową.

Rz: Czym pan się zajmuje?

Piotr Kania:

Pozostało 99% artykułu
Edukacja
MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu
Edukacja
Rusza nowy podcast "Rz" poświęcony edukacji
Edukacja
Marcin Smolik odwołany ze stanowiska szefa CKE
Edukacja
Ćwiek-Świdecka: czy wyniki Szkoły w Chmurze na pewno są takie złe?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Matriał Promocyjny
Ojcowie na urlopie to korzyści dla ich dzieci, rodzin, ale i firm
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska