Czołową inwestycją Uniwersytetu jest nowy III kampus ulokowany z dala od centrum miasta, w krakowskich Pychowicach. Dziesięcioletni program jego budowy uchwalił Sejm w 2001 roku. Z państwowego budżetu przeznaczono 624 mln zł. Ostatnio parlament przedłużył ten program do 2015 roku, dodając jeszcze 321 mln zł.
[srodtytul]Szklana biblioteka[/srodtytul]
Prawie połowa gmachów jest już gotowa. Korzysta z nich 15 tysięcy studentów i pracowników naukowych, najwięcej – z wydziałów przyrodniczych. – Te obiekty o powierzchni 70 tys. metrów kwadratowych prezentują europejski standard, mają wygodne sale wykładowe i laboratoria z nowoczesnym wyposażeniem, klimatyzacją i sprzętem multimedialnym – opisuje Marek Nurek, kierownik działu administracji kampusu.
Najbardziej imponuje niedawno oddany do użytku budynek Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej. Ma on m.in. nowoczesne studio telewizyjne i bibliotekę ze 100 tysiącami książek, jakiej pozazdrościć może każda uczelnia. Biblioteka ulokowana jest w przeszklonej rotundzie na dwóch piętrach. – Studenci mają do dyspozycji 250 miejsc w czytelni, 100 komputerów stacjonarnych i możliwość podłączenia się do Internetu z własnego laptopa – mówi Jacek Radwan, szef biblioteki.
W następnych latach do kampusu przeprowadzą się także zoolodzy, fizycy, chemicy, geolodzy. Powstać ma nowy ogród botaniczny, przygotowywany jest projekt basenu o wymiarach olimpijskich z halą sportową. W sumie będzie tu w doskonałych warunkach studiować 30 tys. studentów. Poza kampusem w centrum miasta powstanie nowy gmach dla studentów filologii obcych, a w Prokocimiu wielki szpital uniwersytecki dla Collegium Medicum UJ.