Nowy duch w dostojnej Alma Mater

Potężny program inwestycyjny i pieniądze z Unii Europejskiej sprawiają, że najstarsza polska uczelnia staje się też jedną z najbardziej nowoczesnych. Zwycięzca tegorocznego rankingu – Uniwersytet Jagielloński – dba o przyszłość

Aktualizacja: 10.07.2009 15:23 Publikacja: 12.05.2009 13:00

Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej ma własne studio telewizyjne i bibliotekę ze 100 tysiąc

Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej ma własne studio telewizyjne i bibliotekę ze 100 tysiącami książek

Foto: Fotorzepa, Bartosz Siedlik

Czołową inwestycją Uniwersytetu jest nowy III kampus ulokowany z dala od centrum miasta, w krakowskich Pychowicach. Dziesięcioletni program jego budowy uchwalił Sejm w 2001 roku. Z państwowego budżetu przeznaczono 624 mln zł. Ostatnio parlament przedłużył ten program do 2015 roku, dodając jeszcze 321 mln zł.

[srodtytul]Szklana biblioteka[/srodtytul]

Prawie połowa gmachów jest już gotowa. Korzysta z nich 15 tysięcy studentów i pracowników naukowych, najwięcej – z wydziałów przyrodniczych. – Te obiekty o powierzchni 70 tys. metrów kwadratowych prezentują europejski standard, mają wygodne sale wykładowe i laboratoria z nowoczesnym wyposażeniem, klimatyzacją i sprzętem multimedialnym – opisuje Marek Nurek, kierownik działu administracji kampusu.

Najbardziej imponuje niedawno oddany do użytku budynek Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej. Ma on m.in. nowoczesne studio telewizyjne i bibliotekę ze 100 tysiącami książek, jakiej pozazdrościć może każda uczelnia. Biblioteka ulokowana jest w przeszklonej rotundzie na dwóch piętrach. – Studenci mają do dyspozycji 250 miejsc w czytelni, 100 komputerów stacjonarnych i możliwość podłączenia się do Internetu z własnego laptopa – mówi Jacek Radwan, szef biblioteki.

W następnych latach do kampusu przeprowadzą się także zoolodzy, fizycy, chemicy, geolodzy. Powstać ma nowy ogród botaniczny, przygotowywany jest projekt basenu o wymiarach olimpijskich z halą sportową. W sumie będzie tu w doskonałych warunkach studiować 30 tys. studentów. Poza kampusem w centrum miasta powstanie nowy gmach dla studentów filologii obcych, a w Prokocimiu wielki szpital uniwersytecki dla Collegium Medicum UJ.

[srodtytul]Setki milionów z UE[/srodtytul]

Uczelnia nie liczy tylko na pieniądze od państwa. – Z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej uzyskaliśmy 637 mln złotych, a do kwietnia złożyliśmy wnioski na kolejne 200 mln i nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa – zapewnia Agnieszka Sito, dyrektor Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu. Z tych pieniędzy w ciągu dwóch lat ok. 200 mln zł pochłania nowoczesne wyposażenie laboratoriów. Wcześniej UJ wydawał na laboratoria ok. 2 mln zł rocznie.

– Obok dwóch tradycyjnych filarów: nauki i dydaktyki UJ energicznie buduje także trzeci, transfer wiedzy do gospodarki – tłumaczy rektor prof. Karol Musioł.

[srodtytul]Od informatyki do walki z rakiem[/srodtytul]

Temu służyć mają inwestycje w centra badawcze i laboratoria, gdzie prowadzone będą badania wykorzystywane w praktyce. Uczelnia jednocześnie pomaga naukowcom w patentowaniu nowych technologii i zakładaniu spółek, które wdrażają ich pomysły.

– Chcemy się specjalizować w dziedzinach, w których jesteśmy dobrzy: w informatyce, biochemii, biofizyce, energii odnawialnej i walce z rakiem – wylicza rektor uczelni. Obok kampusu w Pychowicach znajduje się park technologiczny o statusie specjalnej strefy ekonomicznej.

Z unijnych pieniędzy powstał tu ostatnio pierwszy budynek uniwersyteckiego Life Science Parku z supernowoczesnymi laboratoriami dla Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków oraz do wynajęcia dla firm farmaceutycznych i biotechnologicznych.

Wkrótce założona przez UJ spółka Jagiellońskie Centrum Innowacji postawi dwa kolejne gmachy z laboratoriami i inkubatorem technologicznym, gdzie dobre projekty będzie można łatwo wprowadzić do produkcji. Za pieniądze unijne w Pychowicach powstać ma też m.in. Małopolskie Centrum Biotechnologii oraz Narodowe Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego. Wraz z AGH UJ uczestniczy również w tworzeniu Narodowego Centrum Nanotechnologii i Nowych Materiałów.

Czołową inwestycją Uniwersytetu jest nowy III kampus ulokowany z dala od centrum miasta, w krakowskich Pychowicach. Dziesięcioletni program jego budowy uchwalił Sejm w 2001 roku. Z państwowego budżetu przeznaczono 624 mln zł. Ostatnio parlament przedłużył ten program do 2015 roku, dodając jeszcze 321 mln zł.

[srodtytul]Szklana biblioteka[/srodtytul]

Pozostało 91% artykułu
Edukacja
Warszawski Uniwersytet Medyczny nie wybierze rektora 23 kwietnia
Edukacja
Klucz odpowiedzi do arkusza Próbnej Matury z Chemii z Wydziałem Chemii UJ 2024
Edukacja
Próbna Matura z Chemii z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego 2024
Edukacja
Sondaż: Co o rezygnacji z obowiązkowych prac domowych myślą Polacy?
Edukacja
Koniec obowiązkowych prac domowych. Prezes ZNP mówi: Za szybko
Edukacja
Olimpiada z chemii przepustką do dobrego liceum? MEN nie mówi „nie”