Uniwersytety w krajach rozwiniętych szacują, że za dziesięć lat połowa zajęć akademickich odbywać się będzie w sieci. By nie pozostać w tyle, krajowe uczelnie powinny zainteresować się inwestycjami w infrastrukturę już dziś. Nowe technologie telekomunikacyjne otwierają przed edukacją wiele nowych pól kształtowania programów szkoleniowych i naukowych. Sieci VPN (Virtual Private Network) dają możliwość stworzenia wydzielonej sieci dla jednostek edukacyjnych i badawczych, zapewniając pełne bezpieczeństwo i gwarancję pasma. Takie rozwiązanie jest szczególnie istotne w przypadku projektów wymagających wysokiego poziomu bezpieczeństwa transmisji danych, gwarantując jednocześnie wysoką jakość pasma.
Tele- i wideokonferencje, niezwykle efektywne dzięki zastosowaniu technologii HD, umożliwiają ośrodkom edukacyjnym prowadzenie zajęć dydaktycznych z udziałem osób rozproszonych na całym świecie. Uczestnicy mają wrażenie, jakby siedzieli w tym samym pokoju naprzeciw siebie. Jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, nie tylko pozwalające na unikalny kontakt z wyjątkowymi, trudno dostępnymi osobowościami, ale również szczególnie przydatne w dobie kryzysu i ograniczania kosztów, w tym na delegacje i wyjazdy służbowe.
Nowe technologie pozwalają również na dzielenie zasobów pracy przy wspólnych projektach praktycznie nieograniczonej liczbie uczestników. Mogą oni być zlokalizowani w dowolnych miejscach na całym świecie, pod warunkiem że mają dostęp do sieci internetowej. Rozwiązanie to jest możliwe dzięki serwerom wykorzystywanym w ramach usług hostingowych. Taka architektura sieci w połączeniu z systemami typu IDS (Intrusion Detection System) wykrywającymi nieautoryzowany dostęp jest optymalna z punktu widzenia bezpieczeństwa. Zapewnia niemałe oszczędności i usprawnia proces realizacji projektu. Dzięki temu rozwiązaniu wszyscy użytkownicy mają na bieżąco wygodny i bezpieczny dostęp do wyników swoich prac.