Podczas sobotniej konwencji PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział wsparcie finansowe dla hodowców krów i trzody chlewnej. - Najmniej 100 zł od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy, ale może być więcej – mówił.

Jak mówiła Dorota Gardias, ta deklaracja dodatkowo usztywniła uczestniczącą w negocjacjach stronę związkową, zwłaszcza że podczas konwencji problem podwyżek dla nauczycieli w ogóle się nie pojawił.

To, jej zdaniem, zwiększa determinację środowiska nauczycielskiego.

Gardias tłumaczyła, że żaden "zdroworozsądkowy związkowiec" nie prze do strajku, który zawsze jest wielką niewiadomą. Podkreśliła, że to związki trzykrotnie ustępowały ze swoich żądań, a strona rządowa na nie nie przystała.

Gardias skrytykowąła też podpisanie porozumienia przez NSZZ "Solidarność", które odbyło się już po zakończeniu negocjacji.

-  - Jeżeli rozmawiamy przy stole, są strony i w końcu wyciąga się jedną ze stron do podpisania porozumienia, to nie jest takie oczywiste w dialogu - mówiła. - Ja bym tego nigdy nie podpisała - dodała.

Zaznaczyła też, że nikt z negocjujących związkowców z ZNP i FZZ nie widział treści porozumienia, na które zgodziła się "S".