11:30

Biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku opublikowało treść listu zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji Piotr Kowalczuk do pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy.

"Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w rozwiązaniu sporu nauczycieli z rządem RP. Mam świadomość złożoności spraw oświaty, wiem, jak trudne są podejmowane decyzje, proszę jednak, by pomogła Pani, pod swoim patronatem, rozmowom samorządów z rządem" - pisze zastępca prezydenta Gdańska.

10:48

- Wszystkie szkoły przystąpiły do egzaminów - poinformowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

10:20

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwróci się do minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej z prośbą o przygotowanie informacji na temat strajku nauczycieli.

10:14

- Chciałbym podziękować wszystkim strajkującym i stwierdzić, że ten kolejny dzień strajku, kolejny dzień egzaminów, jest dniem próby. Niczego nie wygaszamy, niczego nie hamujemy - mówi prezes ZNP Sławomir Broniarz

09:00

Rozpoczął się egzamin matematyczno-przyrodniczy. CKE nie otrzymała do tej pory żadnej informacji o nieprawidłowościach.

08:27

Grzegorz Schetyna uważa, że teza o wymyśleniu przez PO strajku nauczycieli jest obraźliwa. - Politycy PiS nie mogą sobie poradzić z  wytłumaczeniem, dlaczego do tego strajku doprowadzili - powiedział w rozmowie z TVN24.

07:42

- Wielu przedstawicieli ZNP i jego szef Sławomir Broniarz daje powód do spekulacji, że data strajku została wyznaczona dawno temu w porozumieniu z PO - uważa szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

07:40

- Przedstawiliśmy kontrakt społeczny, który ma nas doprowadzić do standardów europejskich, nie tylko na poziomie zarobków. Średnia pensum w krajach OECD to 26 godzin, Polska jest na ostatnim miejscu. Ogólna liczba godzin pracy nie zwiększy się - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Michał Dworczyk.

Wbrew obawom pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych przebiegł prawie bez zakłóceń. Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej egzaminu nie było tylko w trzech placówkach. Powód? Problem ze skompletowaniem zespołu nadzorującego egzamin.

– Egzaminy gimnazjalne odbyły się we środę w 7363 szkołach. W trzech szkołach uczniowie nie napisali egzaminu z historii, w jednej z języka polskiego – mówił na konferencji prasowej dr Marcin Smoli, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Czytaj także: Nauczyciele do Pierwszej Damy: Czujemy wstyd i upokorzenie

Dziś akcja strajkowa jest kontynuowana. Jak w poniedziałek informował ZNP, do protestu przystąpiło 74 proc. szkół i przedszkoli. MEN informowało, że strajkuje 48 proc. szkół i przedszkoli.

Dziś gimnazjaliście będą sprawdzani z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Pierwsza część egzaminu, która trwa 60 minut, będzie dotyczyła zagadnień z biologii, chemii, fizyki i geografii.  Druga część - matematyka - potrwa 90 minut.

Uczniowie poznają wyniki 14 czerwca.