Kandydaci na studia powinni zapoznać się z terminarzem i zasadami rekrutacji, które ustaliły senaty poszczególnych uczelni. Harmonogramy mogą być różne w każdej szkole. Trzeba także zapoznać się z kierunkami, które oferuje uczelnia, i sprawdzić, jakie przedmioty z egzaminów maturalnych są brane pod uwagę przy rekrutacji.
Pierwszym krokiem kandydata powinno być zarejestrowanie się w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów poszczególnych uczelni. Niektóre uruchamiają te strony już w maju, np. Politechnika Warszawska od 5 maja, a Uniwersytet Jagielloński od 31 maja. Część z nich będzie aktywna od początku czerwca, np. od 1 czerwca na uniwersytetach Wrocławskim i Warszawskim.
Kandydaci w czasie zakładania konta muszą wpisać swoje dane, a także wybrać kierunek studiów.
Decyduje matura, egzaminy to rzadkość
Uczelnie przyjmują kandydatów na podstawie wyników nowej matury, matury europejskiej lub matury IB (międzynarodowej). Wyniki tych egzaminów są przeliczane na punkty rekrutacyjne według ustalonych przez szkoły wzorów. Niektóre uczelnie pobierają tegoroczne wyniki egzaminów maturalnych drogą elektroniczną z bazy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Tylko w wyjątkowych sytuacjach uczelnie organizują egzaminy wstępne. Rozmowy kwalifikacyjne organizowane są np. dla kandydatów na studia w języku obcym mających starą maturę. Podobnie jest przy naborze np. na Międzywydziałowe Indywidualne Humanistyczne Studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, wydział architektury Politechniki Warszawskiej, logopedię, kulturoznawstwo czy Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim.