Aktualizacja: 22.02.2015 21:25 Publikacja: 22.02.2015 20:57
Biblioteka Jagiellońska
Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik
W roku akademickim 2016/2017 setka najlepszych studentów, absolwentów studiów licencjackich lub tych, którzy ukończyli trzy lata nauki na jednolitych studiach magisterskich, będzie mogła ubiegać się o finansowe wsparcie. Z tych pieniędzy pokryją koszty rekrutacji, czesnego, zakwaterowania czy utrzymania się podczas studiów za granicą na najlepszych uczelniach. Pomoc finansowa będzie bezzwrotna, jeżeli student nie przerwie nauki, a w ciągu dziesięciu lat po jej ukończeniu przepracuje w Polsce łącznie pięć lat.
Takim pomysłem premier Ewa Kopacz chwaliła się już w swoim sejmowym exposé. Projekt stosownych przepisów rząd przyjął w ubiegłym tygodniu (trzeba znowelizować prawo o szkolnictwie wyższym i ustawę o podatku dochodowym).
Olga Siczek z firmy Elab Education Laboratory, która pomaga Polakom ubiegać się o miejsce w szkole wyższej za granicą, przekonuje, że nie spotkała się z sytuacją, w której uzdolnionej młodej osobie w dostaniu się na prestiżową uczelnię przeszkodził brak pieniędzy. – Najlepsze uczelnie walczą o tych najzdolniejszych studentów, bo chcą ich mieć w swoich szeregach. Za zdolny umysł są w stanie zapłacić – mówi „Rzeczpospolitej".
Dla jurorów tegorocznego plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku” najciekawszym słowem było „czemó”. Znaczenie jest standardowe, ale nikt nie wie, dlaczego na końcu wyrazu jest „ó”. A może to po prostu „o” z akcentem?
Już nie wystarczy 50 proc. obecności na zajęciach, by być klasyfikowanym. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje nowe przepisy dotyczące frekwencji w szkole. „Rzeczpospolita” dowiaduje się z kręgów bliskich resortu Barbary Nowackiej, że zmiana może być rewolucyjna.
W redakcji "Rzeczpospolitej" rozumiemy, że edukacja jest ważna. Bo to od niej zależy przyszłość i dobrobyt naszego kraju. Dlatego rozpoczynamy debatę o tym, w jaki sposób i w jakim kierunku powinny iść zmiany w szkole.
Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka odwołała Marcina Smolika ze stanowiska dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Resort poinformował o tym w swoich mediach społecznościowych.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Szkołę w Chmurze często kończą uczniowie, którzy w tradycyjnym systemie nie mieliby żadnych szans. Egzaminy może zdali słabo, ale przynajmniej ukończyli szkołę.
Ponad 60 proc. ankietowanych przez IBRiS uważa, że wprowadzenie do szkół edukacji zdrowotnej nie niesie ze sobą ryzyka deprawacji i nadmiernej seksualizacji młodych ludzi.
W badaniu umiejętności osób dorosłych PIAAC Polska odnotowała jeden z największych spadków w wynikach. Potrzeba inwestowania w edukację dorosłych oraz wsparcia grup o niskich kompetencjach.
W ramach popularnego programu unijnego można ubiegać się o dofinansowanie działań związanych z szeroko rozumianą edukacją. Program Erasmus+ obejmuje lata 2021-2027. Jednym z kluczowych priorytetów projektu jest mobilność edukacyjna.
Dla jurorów tegorocznego plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku” najciekawszym słowem było „czemó”. Znaczenie jest standardowe, ale nikt nie wie, dlaczego na końcu wyrazu jest „ó”. A może to po prostu „o” z akcentem?
Nie ma porozumienia w sprawie lekcji religii między stroną kościelną a rządową. Po poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski, strona kościelna zapowiada "dalsze kroki prawne wobec naruszenia obowiązujących przepisów".
Chcemy, żeby młodzi ludzie, którzy zdecydowali się – albo los za nich zdecydował – żyć, uczyć się, pracować poza granicami, wracali do Polski - stwierdził premier Donald Tusk.
W szkołach ponadpodstawowych trwają od wczoraj próbne egzaminy maturalne 2024. Testy diagnostyczne obejmują poziom podstawowy, rozszerzony oraz dwujęzyczny. Próbne matury ze wszystkich przedmiotów zostaną przeprowadzone w Formule 2023.
Czy krytykujący podstawę programową przedmiotu edukacja zdrowotna obawiają się „seksualizacji” dzieci, czy może chcą tylko zmobilizować elektorat?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas