Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie przyszłorocznych projektów opublikowano 19 listopada. W 2025 roku będą obowiązywać dwie tury naborów: w okresie od lutego do czerwca oraz w październiku. O finansowanie mogą wnioskować podmioty publiczne lub prywatne, których działalność związana jest kształceniem, szkoleniem, młodzieżą lub sportem. W Polsce nadzorem działań dotyczących programów z Erasmusa zajmuje się Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.
Erasmus+ 2025. Jakie są założenia projektu?
W aktualnym przewodniku programu Erasmus+ podkreślono, że głównym celem działań finansowanych w ramach projektu jest mobilność edukacyjna. Ta ma zapewnić równy dostęp do edukacji m.in. młodzieży pochodzącej z różnych krajów i środowisk, zapewniając docelowo włączenie społeczne i wyrównanie szans edukacyjnych. Chodzi m.in. o pokonanie barier (ekonomicznych, geograficznych, zdrowotnych, kulturowych) utrudniających równy dostęp do edukacji w krajach UE, ale także poza Europą. Zgodnie z założeniami programu międzynarodowa mobilność edukacyjna ma być promowana na szczeblu organizacji i polityki w dziedzinie kształcenia i szkolenia młodzieży, a także w zakresie sportu. Program zakłada również podnoszenie kompetencji cyfrowych wśród młodzieży oraz poszerzanie wiedzy dotyczącej transformacji ekologicznej.
Struktura programu: Kluczowe akcje
W ramach programu Erasmus+ (lata 2021-2027) przewidziano finansowanie działań realizowanych w ramach tzw. kluczowych akcji. Akcja kluczowa nr 1 dotyczy projektów powiązanych z mobilnością edukacyjną. Chodzi m.in. o finansowanie podjęcia nauki lub zdobycia doświadczenia w innym kraju przez ucznia, studenta lub osoby powiązane z edukacją (wykładowcy, nauczyciele, pracownicy instytucji edukacyjnych). Akcja kluczowa nr 2 to działania dotyczące nawiązywania międzynarodowej współpracy organizacji i instytucji. Akcja kluczowa nr 3 dotyczy wsparcia rozwoju polityki i współpracy. W ramach działań “Jean Monnet” przewidziane jest z kolei m.in. promowanie badań nad integracją europejską oraz wiedzy o UE.
Czytaj więcej
Uniwersytet Warszawski zwyciężył w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024. Na podium znalazły się również Uniwersytet Jagielloński oraz Politechnika Warszawska. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie jest najlepszą uczelnią niepubliczną, a Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta S. Wojciechowskiego i Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim (ex aequo)najlepszymi publicznymi uczelniami zawodowymi.